BTC, SHIB, DOGE, ETH’yi Dump’layabilir! – Altcoinhaberi.com

Kripto para piyasası, birkaç finansal kriz ve SEC’in öngörülemeyen dalgalanmalarla uzaydan geçen incelemesi nedeniyle manşetlere giriyor. Piyasa büyük makro olaylar öncesinde dalgalı olmaya devam edeceğinden, önümüzdeki hafta da bir istisna olmayacak gibi görünüyor. Bu arada Bitcoin (BTC) ağının temelleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru ilerlerken, BTC fiyatı traderları ve analistleri karanlıkta tutuyor.

Bitcoin (BTC) ve altcoin yatırımcıları bu olayları takip edecek

Makro sinyaller geri dönerken tüm gözler Jerome Powell’da

Makroekonomik sahne, soğuk bir haftanın ardından önümüzdeki günlerde ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell’ın iki turluk ifade vermesiyle ısınmaya başlıyor. Klasik bir piyasa oynaklığı kaynağı olan Powell’ın ABD Kongresi Mali Hizmetler Komitesi’ne söylediği sözler, gelecekteki ekonomi politikasıyla ilgili diline bağlı olarak genel havayı (en azından kısa bir süre için) değiştirebilir.

Söz konusu olan, özellikle faiz oranları ve bir sonraki gösterge Fed faiz artırımına ilişkin bir sonraki karara hâlâ iki hafta var. Trader ve analist Crypto Santa, hafta sonu Twitter paylaşımlarının bir bölümünde “Powell’ın ifadesinde önümüzdeki hafta ortasına doğru Bitcoin oynaklığının artmasını bekliyorum” diyor. Popüler analiz hesabı Tedtalksmacro ayrıca tarım dışı bordro verilerini ve Japonya Merkez Bankası’ndan haftanın sonuna doğru yapılan bir açıklamayı ve basın toplantısını kritik noktalar olarak işaretliyor.

ABD dışındaki merkez bankalarının likidite kararları, BTC ve altcoin piyasaları üzerinde giderek daha önemli bir etki olarak görülüyor. Tedtalksmacro, “ABD doları likiditesi Mart ayında şu ana kadar artıyor (~+100 milyar giriş),” diye ekliyor.

CME Group’un FedWatch Aracına göre, Fed’in Mart ayı faiz artırımının önceki 25 baz puana kıyasla 50 baz puana gelme olasılığı 6 Mart itibarıyla %28,6 olarak gerçekleşti.

BTC
Fed hedef oranı olasılık grafiği / Kaynak: CME Group

Daha fazla tüm zamanların en yüksek seviyeleri için belirlenen temeller

Başka bir ayarlama Bitcoin zorluğunda geliyor ve tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacak. BTC.com’dan alınan en son veriler, bu haftanın ilerleyen saatlerinde zorluğun %1 artarak 43,5 trilyonluk yeni rekor seviyelerine ulaşacağını doğruluyor.

BTC

Bu, BTC fiyatının birkaç haftadır konsolide olduğu ve madenci kar marjlarının zayıf olmaya devam ettiği bir zamanda gelen bir başarı değil. Bununla birlikte hash oranı, madencilik katılımcılarının taahhüdünün de sağlam bir yükseliş trendinde olduğunu gösteriyor. MiningPoolStats’tan alınan ham veri tahminleri, hash oranını 6 Mart itibarıyla saniyede 320 exahash olarak gösteriyor.

BTC

Bu arada on-chain analitik firması Glassnode, BTC madencileri için karlılık istatistiklerini paylaştı ve bu, 2022’nin ikinci yarısına göre belirgin bir şekilde iyileşti.

Ek veriler, madencilerin yılın başına göre %40 artış göstermesine rağmen mevcut fiyatlarda henüz sağlam bir birikim eğilimine başlamadığını gösteriyor. 30 günlük bazda, madencilerin BTC bakiyeleri Mart ayında daha düşüktü.

Fonlama oranları iyimserliğe neden oluyor

Türev piyasalarında analistler, BTC’yi 25.000 dolarının üzerine Şubat’ın en yüksek seviyelerine çıkaran koşulların olası bir tekrarını gözlemliyorlar. Bu, temelde geçen haftaki %5 BTC fiyat düşüşünden bu yana iki kez negatif düşen fonlama oranları sayesinde oldu. Ticaret paketi DecenTrader 6 Mart’ta “BTC Finansman Oranı şu anda Ethereum’a benzer bir performans sergiliyor. Birkaç gün önceki nükleer bombadan sonra birkaç kez negatife döndü. Bundan önce, Fonlama Faizleri 12 Şubat’ta 25 bin dolara yükselmeden önce en son negatifti,” diyor.

Bitcoin ağırlıklı ortalama fonlama oranı grafiği / Kaynak: DecenTrader / Twitter

DecenTrader, bu arada, long pozisyonların short pozisyonlara oranının ‘inatçı’ olmaya devam ettiğini ve her short pozisyon için iki long değerin ‘Bitcoin için tipik olarak normalden daha yüksek’ olduğunu da sözlerine ekliyor.

Bitcoin long/short oran grafiği / Kaynak: DecenTrader / Twitter

Duyarlılık endeksi 6 haftanın en düşük seviyesine ulaştı

Fiyat hareketinin gösterdiğinden daha belirgin bir geri dönüşle, kripto piyasası hissiyatı bu ay her türlü yükseliş izini giderek daha fazla atıyor. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre, yerdeki ruh hali artık ‘nötr’ iken, ‘korkunun’ dönüşü giderek yaklaşıyor. Endeks, 47/100 ile hafta sonu Ocak ortasından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Araştırmalar, piyasanın Silvergate olayına tepkisinin orantısız olduğunu savunarak kripto paranın yeni keşfedilen soğuk ayaklarının boyutunu bile sorguluyor. Bulguları yayınlayan araştırma firması Santiment, “Traderlar, şu anda piyasaları kısa devre yapmak veya özlemek söz konusu olduğunda daha karışık bir durumdalar” diyor. Santiment, yukarıda belirtilen fonlama oranları göz önüne alındığında, duyarlılığın mutlaka piyasa gücünün doğru bir yansımasını oluşturmayabileceğini de sözlerine ekliyor. Rapor, “Borsalardaki sürekli sözleşmeli fonlama oranlarının bu hissiyata uyması gerekmese de, abartılı miktarda olumsuz yorumla garip bir şeyler olabilir,” değerlendirmesine yer veriyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi / Kaynak: Alternative.me

Silvergate shor’lanıyor

Açığa satış yapan satıcılar, kripto bankası Silvergate’ten bir parça almak için sıraya giriyor ve önemli bir isim olan Marc Cohodes, bankanın bir hafta içinde yok olacağını tahmin ediyor. Bu nedenle, kripto bankacılığı için başka bir dağınık hafta olabilir. Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere Silvergate, son zamanlarda FTX ve Alameda Research ile olan bağları nedeniyle darbe aldı. Kurum, Cuma günü, Moody’s’in uzun vadeli ihraççı notunu düşürmesinden kısa bir süre sonra, en önemli para transferi platformlarından biri olan Silvergate Exchange Network’ü kapattı. Dahası, hisseler son altı ayda yaklaşık %95 düştü. Bloomberg’e göre kripto şirketleri, İsviçre bankalarının bazıları için potansiyel olarak iyi seçenekler gibi görünmesiyle birlikte nereye gideceklerini düşünüyor.

Binance.US, Voyager ve SEC

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu personeli, Stephanie Murray tarafından bildirildiği üzere Cuma akşamı Voyager Digital iflas duruşmasında bir avukatın Binance.US’nin ABD’de kayıtsız bir menkul kıymetler borsası işlettiğine inandığını söyledi. Yorumlar, SEC’in, kripto borsası Kraken ile staking hizmeti konusunda anlaşmak ve kripto saklayıcıları için daha sıkı kurallar önermek de dahil olmak üzere kripto uygulama faaliyetlerini artırmasıyla birlikte geliyor. Bu dalgalı düzenleyici sularda gezinmeye çalışan ağır kripto işletmeleri tarafından bir başka anlatı tartışması haftası olabilir. Voyager duruşması da Pazartesi günü New York Güney Bölgesi ABD İflas Mahkemesinde devam ederek üçüncü güne yayılacak.

BTC

PMI verileri

Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri, kripto para piyasası da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerin sağlığı hakkında değerli bilgiler sağlayabilen önemli bir ekonomik göstergedir. S&P Küresel Asya Sektörü PMI ve S&P Küresel Dubai PMI sırasıyla 6 ve 9 Mart tarihlerinde açıklanacak. PMI verileri, kurumsal benimseme, yenilik ve geliştirme düzeyi ve düzenleyici belirsizlik dahil olmak üzere kripto para piyasasının sağlığının bir grafiğini sağlayabilir. Sonuç olarak, olumlu veriler önümüzdeki hafta piyasanın yükseliş potansiyelini önemli ölçüde artıracak.

ABD Merkez Bankası toplantısı

Fed toplantısı 22 Mart’ta yapılacak olsa da, ABD Merkez Bankası’nın 1 Şubat’taki toplantı tutanaklarını yakın zamanda yayınlaması, ufukta daha fazla faiz artışının olduğunu gösterdiğinden, piyasada düşüş baskısı oluşturabilir. Bu, orta vadede kripto para piyasası için önemli bir zorluk teşkil edebilir. Mart ayında faiz oranındaki daha fazla artış, kripto piyasası için bir gerileme yaratacak ve BTC, 19.000 dolar seviyesinin altına düşerek birkaç varlığı önemli ölçüde düşmeye zorlayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu