Borusan Oto, ING Türkiye ve TEB’den 33 milyon euroluk kredi sağladı

Borusan Otomotiv Kümesi, ikinci kere Yeşil Finansman kredisi temin etti.

ING’den 3 yıl vadeli 25 milyon euro, Türk İktisat Bankası’ndan ise 1 yıl vadeli 8 milyon euro meblağında kredi temin eden Borusan Otomotiv Kümesi, bugüne kadar toplamda 78 milyon euroluk yeşil finansmana ulaştığını duyurdu. Şirket açıklamasında, kelam konusu kredilerin tamamının sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yalnızca büsbütün elektrikli ve hibrit arabaların finansmanında kullanılacağını kaydetti.

Borusan Otomotiv Kümesi İcra Konseyi Lideri Hakan Tiftik, husus hakkında yaptıkları açıklamada, “Elektrifikasyon gayemiz çerçevesinde 2030 yılına kadar satışlarımızdaki elektrikli araba hissesini BMW ve KÜÇÜK için yüzde 75’e, Jaguar Land Rover Kümesi içinse yüzde 70’e çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Sektörün birinci Yeşil Finansman sürecini 2021 yılında tamamladıklarını hatırlatan Tiftik, “Geçtiğimiz yıl ve artık temin ettiğimiz fiyatlarla Yeşil Finansman kredimizi 78 milyon Euro düzeyine yükselttik. İklim değişikliğinin yarattığı negatif tesirleri düşük karbonlu bir gelecekte dengelemek, yeni jenerasyon ulaşım sistemlerine geçişi hızlandırmak, sürdürülebilir ulaşım seçeneklerini yaygınlaştırmak ismine bu finansman hayati bir kıymet taşıyor. Sağladığımız Yeşil Finansmanı Borusan Otomotiv Kümesi markalarının tüm elektrikli ve hibrit arabaların finansmanında kullanacağız.” dedi.

Başa dön tuşu