Borsa için yılın ikinci yarısına ilişkin beklentiler pozitif

Borsanın yılın birinci yarısındaki yaklaşık yüzde 6’lık bedel yararının da enflasyonun altında kalmasının akabinde analistler yılın ikinci yarısına ait daha optimist bir tablo çiziyor.

Borsa İstanbul’da yılın birinci yarısında mali bölüm paylarındaki alıcılı seyrin genele yayılamaması BIST 100 endeksinin yükselişinin sonlu kalmasına neden olurken, teknoloji ve hizmetler bölümü paylarındaki kıymet kayıpları dikkati çekti.

BIST 100 endeksi, yılın birinci yarısında yüzde 5,71 paha kazanarak bu periyodu 96.485 puandan tamamlarken, BIST Mali endeksi yüzde 11,49, BIST Sınai endeksi yüzde 6,54 yükseliş kaydetti. Tıpkı periyotta BIST Hizmetler endeksi yüzde 1,36 ve BIST Teknoloji endeksi ise yüzde 17,32 bedel kaybederek bu kesim paylarını tercih eden yatırımcıları üzdü.

Analistler, yılın birinci yarısında aylık bazda 3 ay bedel kazanan, 3 ayı ise düşüşle tamamlayan BIST 100 endeksinin yılın ikinci yarısında daha güçlü bir performans gösterebileceğini varsayım ediyor.

Yılın ikinci yarısında iktisat idarenin atacağı adımlar ve diplomatik bağların Türk lirası varlıkların seyri açısından ana belirleyici olacağını tabir eden analistler, BIST 100 endeksinin 100.000 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda iyimserliğin artabileceğini kaydetti.

 – “İlk yarıda TL varlıklar negatif ayrıştı”

Gedik Yatırım Menkul Kıymetler Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, ABD-Çin ortasındaki ticaret görüşmeleri, Brexit süreci ve ekonomik aktiviteye ait tasaların yılın birinci yarısında global piyasalar üzerinde baskıya neden olduğunu belirterek, yurt içinde ise lokal seçimler ve ABD ile Türkiye ortasındaki diplomatik bağlantıların gündemi meşgul ettiğini bildirdi.

S400 konusu ve buna bağlı olarak ABD-Türkiye ortasında vakit zaman yaşanan diplomatik tansiyonun, Türk lirası varlıkların global piyasalardan negatif ayrışmasına neden olduğuna dikkati çeken Doğan, döviz kurları ve Türkiye’nin risk priminde oynaklıkların yükseldiğini kaydetti.

Doğan, Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimine ait artan beklentiler ve G20 toplantısı öncesinde ABD-Çin ile ABD-Türkiye alakalarına dair iyimserliğin fiyatlamalar üzerinde tesirli olduğunu belirterek, bu süreçte döviz kurlarının düşüş, borsanın yükseliş eğilimde hareket ettiğini söz etti.

– “Kısa vadede temkinli orta vade için olumluyuz”

Üzeyir Doğan, yılın ikinci yarısının başlarında bulunduğumuz bu günlerde Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere gelişmiş ve gelişmekte olan birçok merkez bankasının yılı ne kadarlık faiz indirimleri ile kapatacağının konuşulduğunu anımsatarak, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Fed’den bu yıl içinde 3’e ulaşan faiz indirimi beklentisi piyasalarda rahatlama getiren ana etken iken bu ay sonunda gerçekleşecek Fed Açık Piyasa Komitesi (FMOC) toplantısı daha net bir projeksiyon sunmayı kolaylaştıracaktır. Yerelde ise S400’ler özelinde Türkiye-ABD münasebetleri, Kıbrıs etrafında devam eden doğalgaz aramaları kaynaklı oluşabilecek gerginlikler, TCMB’deki yeni idarenin uygulayacağı para siyaseti üzere epeyce değerli hususlarda belirsizlikler devam ediyor.”

TL varlıklardaki çok iskontolu olma durumunun, belirsizliğin en fazla arttığı periyotlarda dahi satışların hudutlu kalmasına neden olduğunu aktaran Doğan, bu nedenle ağustos ayının ortalarına kadar temkinli olmak gerektiğini, lakin sonrası için düşecek enflasyonla birlikte TL varlıklarda kıymetli bir rahatlama ve güçlü bir yükseliş trendi görülebileceğini söyledi.

– İktisat idarem atacağı adımlar önemli

AA Finans Analisti ve Stratejist Cüneyt Paksoy ise BIST 100 endeksinin yılın birinci yarısında ABD-Türkiye alakaları ve lokal seçim nedeniyle yükselişlerin bilhassa mayıs ayı ortalarına kadar sonlu kaldığını bildirdi.

Seçim sürecinin geride bırakılması, Türkiye-ABD bağlantıları konusunda artan optimistlik, global ticaret konusunda taraflarından gelen olumlu açıklamalar ve gelişmiş ülke merkez bankalarına ait genişleme beklentilerinin fiyatlamayı müspete çevirdiğini kaydeden Paksoy, BIST 100 endeksinin 23 Mayıs’tan itibaren yükseliş trendine girdiğini söyledi.

Paksoy, yaz ayları ve yılın ikinci yarısında borsadaki yükseliş trendi için “tamam mı devam mı” sorusuna yanıt aranırken, 100.000 kritik düzeyinin altında yada üstünde kalıcılık sağlanmasının çok kıymetli bir teknik kriter olacağını belirtti.

Borsada mayıs ve haziran ayında görülen yükselişin epeyce ucuz durumda bulunan bankacılık payları önderliğinde olduğunu ve bundan sonra banka paylarının lokomotif olmaya devam edeceğini kestirim eden Paksoy, şöyle konuştu:

“TCMB’nin adımları, yeni kalkınma planı, YEP çerçevesinde ekonomik faaliyeti arttırmak için atılacak adımlar ve yeni torba maddede özel bölümün tahlili için getirilmesi düşünülen yasal çerçevelerin bankacılık kesimi ve buna paralel borsanın performansı için epeyce değerli olacağını düşünüyorum”

– “Orta vadede amaç 110.000-125.000 geniş bandı”

Paksoy, FED ve ECB üzere majör merkez bankalarının atacağı adımlar ve yeni mali genişleme sürecinin piyasalar üzerinde belirleyici olacağını belirterek, “Bu süreçte müspet fiyatlama için yalnızca ucuzluk ve risk iştahı kâfi olmayabilir. Ülkelerin bu ortamdan faydalanmaları için kendi kıssalarını oluşturmaları ve bu öykü paralelinde yabancı yatırımcı algısını müspet etkileme gücü epey değerli olacaktır.” dedi.

Teknik değerlendirmede 200 günlük ortalamayı içine alan 95.000-97.000 bandı üzerinde ve içinde mümkün satışların konsolide olması durumunda birinci gayenin daha evvel test edilen 100.000-106.000 aralığı olacağını kaydeden Paksoy, “106.000 üzerinde alımlar güçlenecek, momentum artacak ve orta vadede yeni amaç bölge 110.000-125.000 geniş bandı olacaktır. Mümkün düşüşlerde ise 90.000-93.000 bandı birinci değerli takviye olarak dikkati çekiyor.”

 

 

 

 

AA

Başa dön tuşu