Boris Johnson’a ‘istihbarat engeli’ iddiası

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin haberine nazaran, May, kabinesine Dışişleri Bakanı olarak atadığı Johnson’ın “hassas istihbarat” bilgilerine ulaşmasına mahzur koydu.

Haberde, İngiliz dış istihbarat servisi MI6 ile dijital istihbarat servisi GCHQ’nun ülkenin idare yapısında Dışişleri Bakanına bağlı olmasına karşın Johnson’a bu mahzurun konulmasının gerisinde May’in Johnson’ın “sır saklama yeteneğine güvenmemesi” tezi yer aldı. 

Dışişleri Bakanının belirli istihbarat bilgilerine ulaşmasına pürüz konulmasının İngiltere tarihinde bir “ilk” olduğu belirtiliyor.

BAŞBAKAN ADAYI

Katı Brexitçi Johnson 13 Temmuz 2016 – 8 Temmuz 2018 periyodunda dışişleri bakanlığı misyonu yapmış, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile meçhul bir müddet için birtakım bağları muhafazayı öngören Brexit siyasetine itiraz ederek istifa etmişti.

İngiltere’nin AB’den ayrılması için yürütülen kampanyanın başkan isimleri ortasında yer alan Johnson, May’in geçen ay Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmesinin akabinde liderlik için adaylığını koydu.

Johnson, partinin parlamento kümesinde yapılan bir dizi oylamanın akabinde mevcut dışişleri bakanı Jeremy Hunt ile son cinse kaldı. İki aday ortasındaki seçim partinin üyelerinin posta yoluyla vereceği oylarla yapılacak.

Muhafazakar Partinin yeni önderinin ve ülkenin yeni başbakanının 23 Temmuz’da ilan edilmesi öngörülüyor.

Boris Johnson, Kurtuluş Savaşı’na muhalefet ettiği için halk tarafından linç edilen Damat Ferit Paşa hükümetinin İçişleri Bakanı Ali Kemal Bey’in İngiliz eşinden olan torununun oğlu olarak, Türkiye ile kan bağına sahip olmasıyla biliniyor.

Başa dön tuşu