Boeing 737 satışlarında ciddi düşüş yaşandı

Boeing şirketinin, 737 model uçaklarının satışlarında yılın birinci çeyreğine nazaran önemli düşüş yaşandığı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, bu yılın ikinci çeyreğinde 24 adet 737 model uçak siparişi tamamlanarak teslim edildi. Yılın birinci çeyreğinde 89 adet 737 model uçak teslim eden şirket, bu model uçakların satışında yüzde 73 oranında düşüş kaydetti.

Boeing şirketi, evvelki gün Suudi Arabistan’a ilişkin düşük bütçeli havayolu şirketi Flyadeal’in 5,9 milyar dolarlık 30 adet Boeing 737 Max siparişi ön mutabakatını iptal ettiğini duyurmuştu.

Flyadeal, Airbus şirketinden 30 adet A320 model uçak sipariş etmişti.

Boeing’in tarihinde daha evvel hiçbir müşterisi, bu kadar yüksek sayıda siparişini iptal edip Airbus’a yönelmemişti.

Diğer yandan Paris Havacılık Fuarı’nda İngiltere ve İspanya’ya ilişkin havayolu şirketleri 200 adet 737 Max modeli almayı istediklerini açıklamıştı. Hala 4 bin 500 tamamlanmamış 737 Max siparişi bulunan Boeing’in müşterilerinin birçok, siparişlerini iptal edecekleri tarafında açıklamada bulunmadı.

– Boeing 737 Max krizi

Etiyopya Hava Yolları’na ilişkin Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başşehri Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa mühlet sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya’da ise Lion Hava Yollarına ilişkin “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere havalandıktan kısa mühlet sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin öldüğü kaza, bu tip uçakların birinci kazası olarak tarihe geçmişti.

Etiyopya’daki kazanın akabinde Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’nın da ortalarında bulunduğu birçok ülke, “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını süreksiz olarak durdurmuş ve hava alanlarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Her iki kazada da 737 Max tipi uçaklarda, atak açısı sensörleri ortasındaki data uyuşmazlığının ve “Manevra Karakteristiği Destek Sistemi” (MCAS) ismi verilen denetim sisteminin otomatik devreye girmesinin tesirli olduğu belirtilmişti.

Boeing, 737 Max tipi uçakların hamle açısı sensörlerinin MCAS yazılımına yanlış data sağlaması durumunda, ek güvenlik katmanları sağlayacak güncelleme yapacağını duyurmuştu.

AA

Başa dön tuşu