BMW’nin Macaristan’daki fabrikasını KARÇEL yapacak

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, bağlı iştiraklerinden KARÇEL’in otomotiv firması BMW’nin Macaristan’daki projesini üstlendiğini belirtti.

Çalışmanın bugüne kadar tek seferde Macaristan’a yapılan en büyük tonajlı yapısal çelik imalat ve montaj projesi olduğunun altı çizilen açıklamada, “KARÇEL, bugüne kadar dünyada ve Türkiye’de kurduğu sayısız endüstriyel tesis, otomotiv, seramik, kurşun, çinko ve şeker fabrikasıyla ithalatı azalttığı üzere ihracata da katkı sağladı, fabrikaların yanı sıra tersane, liman, baraj ve petrokimya tesislerinin de kuruluşuna öncülük eden bağlı paydaşlığımız, birçok projeye imzasını atmış durumdadır.” tabiri kullanıldı.

KARÇEL’in ilgili proje kapsamında Macaristan’da şirket kurduğu belirtilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

“KARÇEL, BMW’nin fabrika yatırımında, yapı merkezi tarafından alınan pres ve gövde binasının yaklaşık 10 bin ton yapısal çelik imalat ve montaj işlerini üstlenmiştir. Ayrıyeten Avrupa ve Balkanlar’da yeni potansiyel projeler için de ihracat çalışmaları devam etmektedir. Çelik imalatının yanı sıra istihdama da katkılarını sürdüren KARÇEL, projenin pik devrinde ‘BMW Macaristan’ şantiyesinde yaklaşık 250 kişilik bir takım oluşturacaktır. Şantiye takımının büyük çoğunluğunun Karabük halkından gençler olması planlanırken, KARDEMİR’den emekli emekçi ve ustalar da proje kapsamında yer alacaktır.”

Başa dön tuşu