BM küresel ekonomide yavaşlama öngördü

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2023 raporunu açıkladı.

Rapora nazaran, dünya iktisadı 2022’de Kovid-19 salgınının devam eden tesirleri ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tetiklediği güç ve besin krizi üzere bir dizi şokla karşı karşıya kaldı.

Yüksek enflasyon, gerçek gelirlerde düşüşe ve hayat maliyeti artışına sebep olurken, birçok ülkede orman yangınları ve seller üzere ekonomik ziyanlar ve insani problemlere yol açan iklim olayları görüldü.

Rapora nazaran, ABD Merkez Bankasının (Fed) yaptığı süratli faiz artırımları, gelişmekte olan ülkelerde sermaye çıkışlarını ve kur kıymet kayıplarını tetikledi.

Büyüme beklentileri belirsizleşti

Yükselen faiz oranları ve azalan satın alma gücü, Tüketici İnancını ve yatırımcı hassaslığını zayıflatarak dünya iktisadı için yakın vadeli büyüme beklentilerini daha da belgisiz hale getirdi.

Tüketim mallarına olan talebin azalması, Ukrayna’da uzayan savaş ve devam eden tedarik zinciri meseleleri nedeniyle global ticaret yumuşadı.

Rapora nazaran, bu kapsamda, BM’nin 2022’de yüzde 3 olan global ekonomik büyüme varsayımı, 2023 için yüzde 1,9 olarak belirlendi. Bu oran, son yılların en düşük büyüme kestirimi olarak kayıtlara geçti.

Raporda, kimi makroekonomik aksilikler azalmaya başlarsa, global ekonomik büyümenin 2024’te yüzde 2,7’ye yükseleceği öngörüldü.

Öte yandan, global iktisatta toplam talebin zayıflamasıyla enflasyonist baskıların kademeli olarak azalacağı iddia edilen raporda, çok sayıda ekonomik, finansal, jeopolitik ve çevresel risklerin devam etmesi nedeniyle kısa vadeli ekonomik görünümün belirsizliğini koruduğu kaydedildi.

Çoğu gelişmiş iktisatta resesyon riski

Rapora nazaran, mevcut global ekonomik yavaşlama, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeleri etkiliyor ve birçoğu 2023’te resesyon riskiyle karşı karşıya. ABD, Avrupa Birliği (AB) ve öbür gelişmiş ekonomilerde büyüme ivmesi zayıflayarak dünya iktisadının geri kalanını olumsuz etkiliyor.

ABD’de 2022’de yüzde 1,8 olması iddia edilen büyümenin 2023’te sırf yüzde 0,4 olacağı öngörülüyor. AB’nin 2022’de yüzde 3,3 olan büyüme iddiası de 2023 için yüzde 0,2’ye çekildi.

Hükümetin sıfır Kovid-19 siyasetini bırakıp para ve maliye siyasetlerini gevşetmeye başlamasının akabinde Çin’deki ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 4,8’e yükseleceği kestirim edildi. İngiltere iktisadının ise 2023’te yüzde 0,8 oranında daralması bekleniyor.

Türkiye’de enflasyon düşecek

Raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla başta tahıl eserleri olmak üzere besin tedarikinde yaşanan dertlerin Türkiye ve BM’nin teşebbüsüyle Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatlarının tekrar başlamasıyla hafiflediği vurgulandı.

BM raporunda Türkiye iktisadının geçen yıl yüzde 5,4 genişledikten sonra, bu yıl yüzde 3,7 ve 2024‘te ise yüzde 3,5 büyüyeceği kestiriminde bulunuldu.

Ayrıca Türkiye’de enflasyon oranının bu yıl sonunda ortalama yüzde 42,4’e ineceği ve gelecek yılda ise düşüşünü hızlandırarak yüzde 13,5’e gerileyeceği iddia edildi.

Başa dön tuşu