Bloomberg HT Tüketici Güveni Mayıs’ta % 12.3 geriledi

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ait beklentilerinde gerileme olduğu görülüyor.

Jeopolitik gelişmeler ve İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ile devam eden belirsizliğin gerilemenin ardındaki en kıymetli nedenler olduğunu düşünüyoruz. ABD–Çin ortasındaki ticaret savaşının tekrar alevlenmesinin global piyasalarda yarattığı dalgalanmanın öbür belirsizliklerle birleşerek finansal piyasalarda yarattığı satış baskısı da düşüşe katkıda bulunmuş görünüyor. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin bir evvelki aya nazaran yüzde 14,10 düşüşle 65,97 pahasını aldığını görüyoruz. Öteki taraftan, içinde bulunduğumuz devrin sağlam tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 17,03 gerilemeyle 49,26 pahasını alıyor.

Şubat ayı ile birlikte önümüzdeki devir için iç talepte hafif toparlanma sinyali veren Tüketici İtimadının Nisan ayı ile birlikte bu sinyali geri aldığını görüyoruz.

 

Başa dön tuşu