Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz’da arttı

Mart ayı sonrası düşüş gösteren endeksin Haziran ayında başlayan yükselişini Temmuz ayının birinci yarısında da sürdürdüğünü izliyoruz.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin şahsî mevcut durum algısı dışında hem Türkiye İktisadının bir evvelki aya nazaran mevcut durum algısında hem de geleceğe ait beklentilerinde yavaşlayarak da olsa artış eğiliminin devam ettiği izleniyor. Yenilenen İstanbul seçimlerinin sonuçlanmasıyla iç siyasi risklerin azalmasının Tüketici İnancındaki artışın bir nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Öteki değerli bir neden, ticaret savaşlarında tansiyonun düşmesi ve merkez bankalarının genişletici para siyaseti sinyallerinin global piyasalarda yarattığı olumlu tesirin iç finansal piyasalara da yansıması üzere görünüyor.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir evvelki aya nazaran yüzde 3,31 artışla 86,08 pahasını aldığını görüyoruz. Başka taraftan, içinde bulunduğumuz devrin güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 1,45 artışla 56,17 pahasını alıyor.

Tüketici inancındaki artış eğilimi korunabilirse iç talepte yılın birinci yarısına nazaran bir ölçü toparlanma görülebilir.

Başa dön tuşu