‘Blockchain bir sihirli değnek değil’

Dünyada, devletlerin ve kurumların blockchain teknolojisi ve vadettiği potansiyele yönelik çalışmaları tam gaz sürerken, geçen yıl haziran ayında kurulan ve kısa müddette kamu ve özel daldan 60’ın üzerinde kurumun üye olduğu Blockchain Türkiye Platformu’ndan (BCTR) ayrıntılı iki yeni rapor geldi. BCTR’nin Hukuk, Düzenlemeler ve Kamu Münasebetleri Çalışma Kümesi, 6 kıtadan ülkeleri inceleyerek  “Dünyada Blokzinciri Regülasyonları  ve Uygulama Örnekleri” isimli raporu yayınlarken, BCTR Teknoloji, Eğitim ve Etkinlikler Çalışma Kümesi ise “Blockchain için Kavramsal Mimari” raporunu hazırladı. BCTR Çalışma Kümesi Üyeleri Dr. Avukat Çiğdem Ayözger Öngün ve Dr. Aydın Akyol raporun ayrıntılarını Bloomberg HT Finansal Teknoloji programında anlattı.

 

 

‘AĞIRLIKLA BEKLE VE GÖR YAKLAŞIMI VAR’

“Dünyada Blokzinciri Regülasyonları  ve Uygulama Örnekleri” raporunda öncelikle dünyadaki blockchain düzenlemeler ve uygulamalarının neler olduğunu incelediklerini belirten Öngün, Türkiye’ye bir model önerisi çalışması öncesinde dünya örneklerinden bir derleme yaptıklarını tabir etti. Dünyada blockchain düzenlemerine bakıldığında iki ana yaklaşımın görüldüğünü vurgulayan Öngün, “Ağrılıkla bekle gör yaklaşımı var. Bir de düzenleyici yaklaşım var. Düzenleyici yaklaşım finansal süreçlerde itimat prensibinin temel olduğu ülkelerde daha çok var. Bekle gör yaklaşımı genel olarak AB ülkelerinde görülen bir yaklaşım. Daha çok önünü açmak ve daha çok blockchaini desteklemek isteyen ülkeler ise düzenleyici yaklaşım tandansındalar” diye konuştu.

‘BLOCKCHAINDE ORTAK LİSAN KRİTİK DEĞERE SAHİP’

“Blockchain için Kavramsal Mimari” raporunu hazırlayan Teknoloji Kümesi ismine konuşan Dr. Aydın Akyol ise bu mevzuyla ilgilenmek isteyen her türlü düzeyden yapıya bakıldığında blockchain konusunda nasıl konumlandırılacağı ve stratejisi ile ilgili bir karmaşanın olduğunu gözlemlediklerini, raporda bu muhtaçlığı gidermek istediklerini söyledi. Akyol,  blockchainde ortak lisanın oluşmasının kritik değere sahip olduğunun altını çizdi.

Kurumların vizyon ve stratejilerini oluştururken dikkat etmeleri gereken blockchainin bir sihirli değnek olmadığını, hasebiyle nerede kullanılacağına, hem ihtiyaçlar hem kısıtlar, hem alabileceğiniz riskler ve kabullerle, bütünsel bir kıymetlendirme yapmak gerektiğini altını çizen Akyol, “Bu rapor aslında tam da bu hizmete aracılık edecek bir enstrüman olarak çıktı” diye konuştu. Blockcahinin kurumlar için kıymet önermelerine de değinen Akyol şöyle devam etti: “Bu hususa iki tarafı bakıyoruz. Ticari manada baktığımızda genelde kullanım alanı mevcut durumda ve yaygınlaşması beklenen verimlilik tarafında olacak. İkincisi de işlerin otomatize edilmesi, onay ve doğrulama sistemlerinin yer aldığı faaliyetler olacak. Bunları aslında süreçlerin revizyonu formunda düşünebiliriz.”

‘EN SOFİSTİKE ÜLKELER JAPONYA, İSVİÇRE VE MALTA’

Bir öteki alanında da büsbütün yeni pazarlar açmak ve yeni süreçler tasarlamak olacağını tabir eden Akyol, “Bu teknolojinin değerli kullanım alanlarından biri de kusur durumları. Risk dağıtıldığı için daha sağlam bir altyapıya kavuşuluyor. Bir kıymetli kazanım alanı da data alanında olacaktır. Data bütünlüğü büsbütün garanti altına alınmış oluyor. Datanın güvenliği manasında kullanılabilecek bir alan” diye konuştu. Regülasyon manasında en sofistike ülkelerin Japonya, İsviçre, Malta üzere ülkelerde çok daha öncü ve ilerici düzenlemelerin olduğunu kaydeden Öngün ise ABD üzere ülkelerde de düzenleyici yaklaşımların olduğunu lakin şimdi tam manasıyla oturmuş olmadığını, fakat destekleyici yaklaşımların olduğunu söyledi.

Öngün ve Akyol, dileyen herkesin her iki raporu da Blockchain Türkiye Platformu’nun internet sitesinden ulaşabileceğini kelamlarına ekledi.   

  

Başa dön tuşu