Bitcoin’un dünyada tükettiği enerji ‘Türkiye’nin çeyreğinden fazla’

Üniversitenin yayımladığı karşılaştırma sitesinde, Bitcoin’in güç tüketimini öteki ülkelerle de kıyaslamak mümkün.

Bazı uzmanlar ise değerli olanın, bu kripto para ünitesinin kullandığı güç çeşitlerinin karbon salımı olduğunu savunuyor.

Cambridge Üniversitesi’nden Michel Rauchs, bu karşılaştırma sitesi sayesinde insanların mevzuyu anlamasını kolaylaştırmayı hedeflediklerini söylüyor:

“Siteyi ziyaret edenler bunun yüksek bir ölçü olup olmadığına kendileri karar verebilir.”

Bitcoin nasıl işliyor?

Bitcoin’i üretmek için bilgisayarlar kripto para ağına bağlanıyor ve Bitcoin’i gönderen ve alan bireylerin kayıtlarını tutma süreçlerini yapıyorlar. Bu süreçte uzun doğrulama süreçleri de yapmak gerekiyor.

Doğrulama süreçlerinin hedefi, kimsenin global bitcoin süreç kayıtlarını gizlice değiştirmeye çalışmadığından emin olmak.

Sisteme bu formda katkı sunan bilgisayarlara küçük bir ölçü Bitcoin ikram ediliyor.

Bu biçimde para kazanmak isteyenler tek bir bilgisayarla değil birden fazla özel tasarlanmış bilgisayarla, hatta bir depo dolusu bilgisayarla bu süreci gerçekleştiriyor.

Bu bilgisayarlar daima süreç yaptıkları için dünya çapında büyük ölçüde elektrik tüketiyorlar.

Cambridge Üniversitesi’nin geliştirdiği internet sitesinin yazılımı, dünya çapında elektrik fiyatlarını ve Bitcoin üreten bilgisayarların ortalama verimliliğini de hesaba katarak ne kadar elektrik tüketildiğini gösteriyor.

PricewaterhouseCoopers denetleme şirketinden Bitcoin gücü uzmanı Alex de Vries de geçen yıl benzer bir internet sitesi kurmuş ve Bitcoin’in elektrik tüketimini misal bir oranda hesaplamıştı.

BBC News’e konuşan Vries, Bitcoin’in elektrik tüketiminden daha değerli olan şeyin bu elektriğin üretiminde kullanılan güç kaynakları olduğunu söyledi.

Bitcoin üretiminin birçoklarının Çin’de gerçekleştiği ve bu üretimin de kömür santrallerinden sağlanan elektrikle gerçekleştiği kestirim ediliyor.

Vries, Bitcoin’in elektrik tüketiminin verimsiz olduğunu da vurguluyor. Bitcoin ağı, büyük elektrik tüketimine karşın 100 milyon finansal süreci işleyebiliyor. Global finans sistemi iste yılda 500 milyar süreci gerçekleştirme kapasitesine sahip. Vries buna karşın Bitcoin’in dünyadaki tüm bankaların toplamından daha fazla güç tükettiğini söylüyor.

‘Yıllık 22 milyon ton karbon salımına yol açıyor’

Joule isimli bilimsel mecmuada geçen ay yayımlanan bir makaleye göre Bitcoin üretimi yıllık 22 milyon ton karbon salımına yol açıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Nisan 2019’da yayımladığı 2017 verisine nazaran Türkiye’nin yıllık karbon salımı ise 526,3 milyon ton seviyesinde

 

 

 

 

 

www.bbc.com

Başa dön tuşu