Bitcoin Milyarderi İsim Verdi: SEC Bu Coinlere Dokunmaz!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Binance’a açtığı dava piyasayı tam anlamıyla sarstı. Bunun da ötesinde SEC’in davada bazı kripto paraları menkul kıymet olarak nitelemesi piyasada derin kayıplara yol açtı. Bununla birlikte Bitcoin milyarderi Barry Silbert, bazı kriptoların SEC’in radarına girmeyeceğini ileri sürüyor.

Barry Silbert: SEC davaları Bitcoin ve bu coin’leri etkilemez!

Digital Currency Group’un (DCG) kurucusu Barry Silbert yakın zamanda attığı bir tweet ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) devam eden davalarıyla ilgili olarak Proof-of-Work (POW) tokenlerinin durumuna açıklık getirdi. Silbert, Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Monero (XMR), Ethereum Classic (ETC) ve Zcash (ZEC) gibi tokenlerin herhangi bir SEC davasına dahil olmadığını açıkladı.

Silbert’in açıklaması, SEC’in büyük kripto borsaları Binance ve Coinbase’e karşı başlattığı yasal işlemin ardından geldi. SEC, daha önce bu platformlara karşı açtığı davalarda bir dizi tokenı menkul kıymet olarak tanımladı. Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, söz konusu tokenler arasında Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Filecoin (FIL), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Chiliz (CHZ), Flow (FLOW), Internet Computer (ICP), NEAR Protocol (NEAR), Voyager Token (VGX), Dash (DASH) ve Nexo (NEXO) yer alıyor.

PoW tokenler SEC’in hedefinde değil!

Kripto para birimleri alanında menkul kıymetler ve menkul kıymet olmayanlar arasındaki ayrım, yoğun bir tartışma ve düzenleyici inceleme konusu oldu. SEC, yatırımcıların korunmasını ve piyasa bütünlüğünü sağlamayı amaçlıyor. Bu nedenle çeşitli tokenleri ve bunların menkul kıymetler yasalarına uygunluğunu aktif bir şekilde araştırıyor. Menkul kıymet olarak kabul ettiği tokenlar, kayıt gereklilikleri ve menkul kıymetler yasalarına uygunluk dahil olmak üzere sıkı bir düzenleyici denetime tabi.

Barry Silbert’in açıklaması, POW token sahiplerine ve destekçilerine bir miktar güvence sağlıyor. Bu doğrultuda, şu anda SEC’in yasal işleminin odak noktası olmadıklarını gösteriyor. Önde gelen bir Blockchain yatırım firması olan DCG’nin kurucusu olarak Silbert’in yorumları kripto para topluluğu içinde ağırlık taşıyor.

Bitcoin

Binance, SEC’i düzenleyici aşırılıkla suçluyor

SEC, kripto para borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya karşı çarpıcı bir dava açtı. Şikâyette çok sayıda yasal ihlal iddiasında bulundu. Binance’den SEC’in eylemlerine şiddetle karşı çıkan bir blog yazısı şeklinde hızlı bir yanıt geldi. Binance, SEC’in soruşturmalarıyla daha önceki aktif işbirliğine atıfta yapıyor. Bu bağlamda, SEC’in şikayette bulunma kararından duyduğu hayal kırıklığını ve umutsuzluğu dile getiriyor. Borsa, SEC’in endişelerini gidermek ve bir uzlaşma için müzakerelerde bulunmak için samimi çaba sarf ettiğini iddia ediyor. Ancak Binance’e göre SEC bu süreci aniden terk etti ve dava yoluna başvurdu.

Binance, SEC’in iddialarının ciddiyetini kabul etmekle birlikte, şirket bunların acil bir yaptırım eyleminin temeli olmaması gerektiğini söylüyor. Borsa, platformunu güçlü bir şekilde savunma niyetini dile getiriyor. Ayrıca, SEC’i dijital varlık endüstrisine çok ihtiyaç duyulan netliği ve rehberliği sağlayamadığı için eleştiriyor. Binance ayrıca SEC’in yaklaşımını eleştirerek, Komisyon’un yaptırım ve dava taktiklerinin kripto paraların dinamik ve karmaşık teknolojisini düzenlemek için uygun olmadığını belirtiyor. Borsa, diğer ABD makamları yargı yetkisini iddia etmiş olsa bile, belirli token ve hizmetleri tek taraflı olarak menkul kıymet olarak etiketlemenin mevcut sorunları daha da kötüleştirdiğini ileri sürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu