Bitcoin haftalık kazancını azalttı

Bitcoin’un bu hafta süratli bir halde yükselerek 14 bin dolara yaklaşmasının akabinde düşüşü de süratli oldu.

Piyasa kıymeti en yüksek kripto para Bitcoin, Çarşamba günkü süreçlerde 13,851 dolar ile Ocak 2018’den beri en yüksek düzeye tırmanmasının akabinde haftalık karının değerli bir kısmını süratli bir biçimde geri vererek Perşembe günü 10 bin dolara geriledi.

Önde gelen kripto para süreç platformlarından Coinbase Inc., dün sistemin devre dışı kaldığı tarafında açıklama yayınladı, yaklaşık bir saat sonra sorunun çözüldüğünü bildirdi.

Bitcoin Aralık 2017’de 19 bin doları aşarak tüm vakitlerin doruğunu görmesi sonrasında süratli bir halde düşmüştü. Cansız geçen 2018’in akabinde 2019’un birinci aylarında tekrar yükselişe geçen kripto para, Facebook’un tanıttığı Libra’dan takviye buldu.

Facebook tarafından yakın vakitte gelen açıklamada ABD’li teknoloji devinin kendi kripto parası Libra ve dijital cüzdanı Calibra’yı 2020’de kullanıma sunacağı belirtilmişti.

Ayrıca Wall Street kurumlarından gelen destekleyici adımlar kripto para boğalarını destekliyor. Kripto paralar ile arkasındaki Blockchain teknolojisinin ana akım şirketler tarafından geniş çaplı takviye bulacağına dair beklentiler dijital varlıkların çıkarlarında tesirli oluyor.

Kripto para haftanın son süreç gününde TSİ 14:50’de yüzde 11 artıda 11,930 dolardan alıcı buldu. Bu hafta yüzde 20 civarı paha kazanan Bitcoin’un haftalık seyri şu halde:

Başa dön tuşu