Bitcoin-Ethereum Korelasyonu Çakıldı! Bu Neyin Habercisi?

Bitcoin ve Ethereum’un 30 günlük korelasyonu 18 ay sonra ilk kez yüzde 78’e geriledi.  Bitcoin, bankacılık kargaşası ve değişen makroekonomik görünümün ortasında diğer kriptolardan daha iyi performans gösteriyor.  Ethereum ve ilk 30’daki diğer varlıklar son dönemdeki geri çekilmelerini telafi etmekte zorlanıyor. İşte detaylar…

Bitcoin ve ETH arasındaki korelasyon geriledi

Kripto analiz platformu Kaiko verilerine göre, piyasa değerine göre en büyük iki varlık arasındaki 30 günlük korelasyon bir buçuk yıldır ilk kez yüzde 80’in altına geriledi.  Tipik olarak, Bitcoin ve Ethereum arasındaki korelasyon düştüğünde, varlıkların fiyatları makroekonomik koşullara ve diğer katalizörlere benzer şekilde tepki vermez. Bitcoin fiyatı ABD hisse senetleriyle korelasyondan düştü. Bankacılık krizi ve artan düzenleyici incelemeler sırasında yükselişe geçti.  Bu sırada, Bitcoin ve Ethereum arasındaki 30 günlük korelasyon yüzde 78’e geriledi. Böylece, altcoin toparlanmasında geride kaldı.

Bitcoin 27.000 doların üzerine geri dönüş yapmaya çalışıyor. İlk 30’daki kripto varlıkları son geri çekilmelerinden kurtulmaya çalışıyor.  Genellikle Ethereum ekosistem tokenları ve layer 2 varlıkları da ETH ile ilişkili kalıyor. Ethereum’un Bitcoin ile korelasyonunun azalmasıyla birlikte, ETH ve ekosistem tokenleri, makro piyasayı hareketlendiren olaylara yanıt olarak volatilitede bir düşüş görebilir.

İki kripto varlığın korelasyonu Kasım 2021’den bu yana ilk kez düştü. Bu önemli bir olay ve uzmanlar toparlanma belirtileri için fiyatları ve on-chain faaliyetleri yakından izliyor.  Altcoinhaberi.com olarak da bildirdiğimiz gibi Bitcoin fiyatı ABD TÜFE kaynaklı kazançlarını sildi. Ethereum fiyatı ise Cuma gününden bu yana yüzde 2,5’lik mütevazı bir artış kaydetti. Ethereum ve ekosistem tokenleri, Şanghay sözleşmesindeki artan ETH mevduatlarıyla toparlanmaya hazırlanıyor.

BTC fiyatında son durum nedir?

Bitcoin’in fiyatı geçtiğimiz hafta boyunca sürekli düştü. Bazı analistlere göre daha da düşebilir. Bununla birlikte, düşüş ivmesi beklenenden çok daha aşağıda ve piyasanın güvenebileceği birden fazla destek seviyesi mevcut.  Örneğin CryptoVizArt’a göre günlük zaman dilimine bakıldığında, fiyat Nisan ayında 30 bin dolarlık direnç seviyesinden reddedildiğinden beri düşüyor. 29 bin dolar civarında bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın da altına indi. Son mum çubuğu şekillerine bakılırsa, kırılan hareketli ortalamaya doğru yükseliş eğilimli bir geri çekilme muhtemel. Yine de fiyat, yükselişe geçmeden önce 25 bin dolarlık statik destek seviyesine doğru geriler.

Diğer yandan, Bitcoin ağı, günlük 682.000 işlemle yeni bir rekor kırarak faaliyette tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, 2023’ün başında görülen 250.000 günlük işlemden önemli bir artışa işaret ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu