Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor

Kripto para ünitesi Bitcoin, Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan bilgilere nazaran yıllık yaklaşık 60 terawatt elektrik tüketimi ile dünyada 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor.

AA muhabirinin Amerikan Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA)’nin sitesinde ülkelerin 2016 yılında tükettiği elektrik ölçüleri listesinden ve Cambridge Üniversitesi tarafından yayımlanan Bitcoin Elektrik Tüketimi İndex’inden elde ettiği bilgilere nazaran Bitcoin, ortalarında İsviçre, Yunanistan ve Portekiz’in de bulunduğu 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor.

– Türkiye 2018’de 292 terawatt tüketti

Türkiye ise Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran 2018’de 292 terawatt elektrik tüketti. Bu da Bitcoin’in Türkiye’nin elektrik tüketiminin yaklaşık 5’te 1’i kadar elektrik tükettiği manasına geliyor. Yeniden Cambridge Üniversitesi’nde edinilen bilgiye nazaran dünyada tüketilen toplam elektrik ölçüsü 20,863 terawatt olurken, bitcoinin kullanımı ise bu kullanımın yüzde 0,28’ine tekabül ediyor.

Bitcoin neden yüksek güç tüketiyor?

Kripto para ünitesi Bitcoin sisteminde yapılan bütün süreçler kripto para ünitesine bağlı bütün bilgisayarlada kayıt ediliyor. Sistemde elektrik üretimine neden olan temel etmen ise madenci olarak isimlendirilen ve bitcoin üreten şahıslar oluyor. Madenciler çok fazla sayıda gelişmiş bilgisayar ile bu süreçleri yapmak zorunda oldukları için ağır elektrik tüketimine neden oluyor.

Başa dön tuşu