Binance’den ChatGPT İçin Ortalığı Karıştıracak İddia!

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, kendisini ChatGPT tarafından yönlendirilen yapay zeka devriminin karşı tarafında buldu. Binance, birilerinin platforma karşı dezenformasyon kampanyası yürütmek için yapay zekayı kullandığını söyledi. Bilinmeyen taraflar, 1 Mayıs tarihli raporlara dayanarak ChatGPT yardımıyla Binance CEO’sunun Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile bağlantılı olduğuna dair söylentiler üretti. İşte detaylar…

ChatGPT sahte sayfalardan bilgi aldı

Fortune’a göre, bilinmeyen bir kaynak, kongre ofisleri dahil olmak üzere çeşitli taraflara yanlış bilgi yaydı. Daha sonra, bu taraflar Binance’e yazdı. CEO’su Changpeng Zhao’nun ÇKP ile bağlarını sürdürüp sürdürmediğini sordu. Taleplerinde Zhao’nun ÇKP bağlantılarının kanıtı olarak ChatGPT’deki bir konuşmayı gösterdiler. Binance sonunda söz konusu konuşmayı yeniden üretmeyi başardı. Binance’in CSO’su Patrick Hillman konuşmanın kayıtlarını Twitter’da paylaştı.

Binance, Bu 7 Altcoin İçin Delist Duyurusu Yaptı!

Hillman’ın ChatGPT paylaşımı özellikle Zhao’nun 1990’larda Çin Ulusal Petrol Şirketi’nin (CNPC) Gençlik Komitesi’nin bir üyesi olduğunu iddia ediyor. Bu kayıt ayrıca Zhao’nun CNPC için yazılım geliştiricisi olarak çalıştığını da öne sürüyor. ChatGPT iddialarına kanıt olarak iki URL gösterdi. URL’lerden biri var olmayan ve Zhao’nun resmi profiliyle eşleşmeyen bir LinkedIn sayfasına işaret ediyor. Diğer URL ise eski Forbes yazarı Pamela Ambler’a atfedilen ancak var olmayan “Crypto King, Meet the Quiet Crypto Crusader With [a] $700 Million War Chest” başlıklı bir Forbes URL’sine işaret ediyor.

Hillman, Twitter’daki olaylarla ilgili açıklamasında “[Forbes] hikayesinin ya da LinkedIn sayfasının var olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamıyoruz” diye yazdı.  Zhao’nun gerçek LinkedIn profilinde CNPC için çalıştığı belirtilmiyor. Ayrıca 2001 yılından önceki iş geçmişini de içermiyor. Zira bu bilgilerin nerede mevcut olduğu sorulduğunda ChatGPT, Changpeng Zhao’nun sahte LinkedIn profiline işaret ederek kamuya açık olduğunu söyledi. Ayrıca bilgilerin çeşitli haber makalelerinde ve röportajlarda mevcut olduğunu iddia etti.

Binance’in Çin bağlantıları daha önce de sorgulanmıştı

Altcoinhaberi.com olarak da bildirdiğimiz gibi Binance daha önce de benzer suçlamalara hedef olmuştu. Eylül 2022’de Zhao, Binance yöneticisi Guangying Chen’in Çin hükümetinin bir ajanı olduğu yönündeki suçlamaları reddetti. Ayrıca Binance’in Çin’de kurulmadığını da söyledi. Daha sonra, 29 Mart 2023’te Financial Times, borsanın dahili Binance belgelerini ele geçirdiğini iddia etti. Ardından Çin’deki varlığını gizlediğini öne süren bir makale yayınladı. Zhao da benzer şekilde bu iddiaları reddetmiş, ancak herhangi bir karşı görüş belirtmemişti.

Binance CEO'su DOGE Değil Meme Coin'den Bahsetti

Ancak bugünkü olay, söylentilerin ana kaynağının yapay zeka olması nedeniyle yeni bir nitelik taşıyor. Hillman, her yeni teknolojide olduğu gibi “kötü aktörlerin” yapay zekayı kötüye kullanacağını kabul etti. Ayrıca, Zhao’nun bu yılın başlarında yaptığı açıklamalara paralel olarak, Binance’in de yapay zekayı kendi yapıcı amaçları için kullandığını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu