Binance’deki Bu 5 Altcoin Ayı Paterni Çiziyor! Ne Kadar Düşer?

Kripto analisti David’e göre lider altcoin daha fazla düşmeye hazır. Analist Aaryamann Shrivastava, ADA düşüş momentumunun Covid-19 çöküş seviyelerine ulaştığını söylüyor. Bir diğer analist Konstantin Kaiser ise BCH ve CRO’dan ayı sinyalleri alıyor. Son olarak analist Christian Encila, DOT’un ayı bölgesine girdiğini kaydediyor.

Lider altcoin fiyatı daha da düşmeye hazır

Ethereum’un (ETH) fiyatı Haziran 2022’den bu yana yükselen bir destek hattıyla birlikte yükseliyor. Bu dönemde, bir düzeltmeye başlamadan önce 2.142 dolarla yerel bir zirveye ulaştı. 15 Mayıs 2023’te fiyat destek bölgesinden 1.770 dolara (yeşil ok) sıçradı. Böylece, bir sabah yıldızı formasyonu (yeşil elips) oluşturdu. Bu, genellikle yukarı yönlü bir trend dönüşüne yol açan bir yükseliş formasyonudur.

Ancak, fiyat geçen hafta bu destek bölgesinin altına indiği için yükseliş formasyonunu geçersiz oldu. Bu, boğaları tuzağa düşürdü. Ayrıca, genellikle bunu bir satış dalgası izledi. Bu yüzden, son derece ayı eğilimli bir gelişme. Böyle bir durumda ETH fiyatının, yatay bir destek bölgesi ve uzun vadeli yükselen destek çizgisinden oluşan 1.470 dolarlık bir sonraki destek seviyesine gerilemesi mümkün. Haftalık RSI göstergesi, yukarı yönlü trend çizgisinin altına indi. Bu da aşağı yönlü eğim gösterdiği için bu olasılığı destekliyor.

ETH haftalık grafik / Kaynak: TradingView

En olası görünüm, ETH fiyatının yakın gelecekte düşmeye devam edeceğini gösteriyor. Bu aşağı yönlü hareket için potansiyel hedef 1.470 dolar.

Cardano (ADA) fiyatı toparlanmaya mı hazırlanıyor?

Altcoin fiyatı, 5 Haziran’dan itibaren bir hafta içinde %27’lik bir düşüş kaydetti. Şimdi 0,27 dolar seviyesinde işlem görüyor. Piyasa şu anda istikrarlı gibi. Bununla birlikte, çöküşün ardından oluşan düşüş momentumu ADA’nın önemli ölçüde aşırı satılmasına neden oldu.

ADA 1 günlük grafik

Göreceli Güç Endeksi (RSI) 30,0 işaretinin altında aşırı satım bölgesine düştü. Ayrıca, döngünün en düşük seviyesinde 20,53’e geriledi. Göstergenin bu seviyede olduğu son zaman, Covid-19 salgınının zirvede olduğu Mart 2020’ye geri döndü. Kripto piyasası o dönemde korkunç makroekonomik koşullar nedeniyle büyük bir çöküş yaşadı. Ancak mevcut çöküş aynı zamanda düzenleyici baskının katkısını da içeriyor.

Cardano RSI

2020’de piyasanın toparlanması aylar sürmüş olsa da, koşullar bu sefer çok daha hızlı iyileşebilir. Bunun göstergeleri, Piyasa Değeri / Gerçekleşen Değer (MVRV) oranının şu anda yılın en düşük seviyesinde olmasında yatıyor. Şu anda MVRV oranı, tarihsel olarak fiyat hareketinde bir toparlanmanın izlediği “fırsat bölgesine” çok uzak. ADA söz konusu olduğunda, altcoin dibe vurmuş gibi. Bu da bir sıçramayı en olası senaryo haline getiriyor.

Cardano MVRV oranı

Ancak, ADA sahipleri şu anda makul ölçüde ürkmüş durumda. Bu yüzden, fiyat toparlanması bu kez yatırımcılardan fazla destek bulamayabilir. Mayıs ayında zirve yapan balina işlem hacmi son iki haftada yaklaşık %30 oranında azaldı. Ayrıca, daha da azalması bekleniyor.

Cardano balina etkinliği

Dolayısıyla, bir varlığın en önemli kohortu geri adım atarsa, bireysel yatırımcılardan pek bir şey beklenemez. Bu nedenle, altcoin 0,35 doların üzerine çıkarak iyi bir toparlanmaya işaret edene kadar işi zor. Bu yüzden, yatırımcılar arasındaki şüpheciliğin devam etmesi mümkün.

Bu altcoin ayı eğiliminde

Günlük grafik, kısa ve orta vadede hakim olan düşüş eğilimini teyit eden bir ‘Death Cross’ formasyonu sergilemeye devam ediyor.

BCH fiyat grafiği / Kaynak: Tradingview

Ek olarak, MACD düşüş eğiliminde kademeli olarak geriliyor. Dahası, MACD çizgileri düşüş eğiliminde kesişmeye devam ediyor. Ayrıca, Göreceli Güç Endeksi (RSI) kademeli olarak aşırı satım bölgelerine yaklaşıyor. Kısa vadedeki düşüş eğilimi, 4 saatlik grafikte bir ‘Ölüm Haçının’ varlığıyla daha da doğrulanıyor. Bununla birlikte, MACD göstergesinin net bir yükseliş sinyali gösterdiğini belirtmek gerekiyor. MACD histogramı ise yükseliş eğilimi gösteriyor. Ayrıca, MACD çizgileri yükseliş tarzında kesişti.

Altcoin
BCH 4 saatlik fiyat grafiği / Kaynak: Tradingview

Dahası, altcoin destek bölgesinde yaklaşık 97 ile 113 dolar arasında değişen güçlü bir toparlanmaya tanık oldu. Bu da fiyatında yaklaşık %15,3’lük kayda değer bir artışa neden oldu. BCH yukarı yönlü ivmesini sürdürürse, 114,8 dolar ve yaklaşık 130 dolar civarında kayda değer Fibonacci direnç seviyeleriyle karşılaşacak.

CRO için ayı sinyalleri geliyor!

Günlük grafik net düşüş sinyalleri ortaya koyuyor. RSI aşırı satım bölgelerinde olmasına rağmen, herhangi bir yükseliş göstergesi sunmuyor. Ayrıca, MACD histogramı düşüş eğiliminde gerilemeye devam ederken, MACD çizgileri düşüş eğiliminde kesişti.

Altcoin
CRO fiyat grafiği / Kaynak: Tradingview

Ek olarak, EMA’larda bir Ölüm Haçının varlığı kısa ve orta vadede düşüş eğilimini teyit ediyor. Cronos toparlanmayı başarırsa, 50 günlük EMA’da 0,062 dolar civarında ek dirençle karşılaşması mümkün. 4 saatlik grafikte de bir Ölüm Haçı var. Bu da kısa vadeli düşüş eğilimini teyit ediyor.

Altcoin
CRO 4 saatlik fiyat grafiği / Kaynak: Tradingview

Bununla birlikte, MACD histogramı şu anda yükseliş momentumu sergilerken, MACD çizgileri birbirine yakın. Bunun da potansiyel olarak yükseliş veya düşüş şeklinde kesişmesi olası.

Bu altcoin ayı bölgesine giriyor!

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere Polkadot (DOT), Binance’ı hedef alan bir davada yer aldı.SEC, DOT’tan bir menkul kıymet olarak bahsetmedi. Bununla birlikte, dava yine de endişelere yol açtı. Bu da geçen hafta değerindeki önemli düşüşe katkı yaptı. Piyasanın bu sınıflandırmaya tepkisi, hakim makro rüzgarlarla birleştiğinde DOT’un fiyatının düşmesine neden oldu.

Bununla birlikte, 10 Haziran’da DOT’un değerinin aşağı yönlü yörüngesi gevşeme belirtileri gösterdi. Ayrıca, varlığa son kayıplarının bir kısmını tersine çevirme şansı verdi. Bu umut ışığına rağmen, DOT için toparlanmaya giden yol zorlu olmaya devam ediyor. Şu an itibariyle DOT, yedi günlük %9,31’lik bir düşüşle önemli bir gerilemeyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. DOT’un mevcut fiyatı 4,65 dolar seviyesinde. Değerdeki bu önemli düşüş, varlığın önceki gücünü yeniden kazanma kabiliyetine ilişkin soruları gündeme getirdi.

Altcoin
DOT 7 günlük fiyat hareketi / Kaynak: CoinMatketCap

Son 24 saat içinde %0,45’lik küçük bir ralli gerçekleşmiş olsa da, DOT için genel eğilim aşağı yönlü olmaya devam ediyor. Bu durum, son piyasa koşullarının satıcıları yeniden piyasaya girmeye ikna ederek DOT’un toparlanma çabalarını daha da sekteye uğratma olasılığını artırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu