Binance ve FTX’in Gizli İlişkisi Vardı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Binance aleyhine açtığı davada taraflar birbirlerinin elini tartıyor. SEC adım adım Binance’ın etrafındaki çemberi daraltıyor. Şimdi de çöken kripto borsası FTX ile Binance.US arasındaki ilişkiyi deşifre etti.

SEC ifşa etti: İlginç Binance FTX bağlantısı

Piyasalar, müşteriler ve sektör gözlemcileri, SEC’in kripto para devi Binance ve iştiraklerine karşı açtığı kapsamlı davayı incelemeye devam ederken, şaşırtıcı yeni ayrıntılar sürekli olarak gün ışığına çıkıyor. Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC’in mahkeme başvurusunda, Binance yöneticileri birden fazla dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya. SEC, çöken kripto borsasının, Binance’ın ABD’deki iştirakiyle önemli bir ilişki sürdürdüğünü iddia ediyor.

Düzenleyici kurumun 136 sayfalık şikayetinde beklenmedik ifşaatlar yer alıyor. Buna göre, Binance.US’nin OTC alım satım masası aracılığıyla Alameda Research ile önemli bir ilişkisi vardı. Bu ayrıntı, şikayete ilişkin dokümanın 55. sayfasında yer alıyor. Böylece, kripto dünyasındaki iki büyük kuruluş arasında daha önce radara yakalanmayan bir bağlantıyı ortaya çıkarıyor. Böylece, yasal savaşa başka bir entrika katmanı ekliyor.

Binance

SEC bu hafta 55. sayfada Alameda Research’e tek bir atıf yapıyor. Bunda, firmanın Mayıs 2020 ile Şubat 2022 arasında Binance.US’nin OTC işlemleri için genellikle tek karşı taraf olduğunu belirtiyor. Bu açıklama, Alameda Research’ü veya CEO’su Sam Bankman-Fried’i Binance davasıyla ilgili herhangi bir yanlış davranışa doğrudan dahil etmiyor. Bununla birlikte, Binance ve bağlı şirketlerine yönelik şikayete dahil etmesi tesadüfi de değil. Bu yüzden, önemsiz olarak görmek de pek mümkün değil.

SEC’in şikayetine Alameda Research’ün dahil olması ne anlama geliyor?

Alameda Research’ün şikayete dahil edilmesi, firmanın mevcut yasal sorunları göz önüne alındığında özellikle dikkat çekici. Kripto para borsası FTX’in kardeş şirketi olan Alameda, geçtiğimiz aylarda inceleme altına alındı. Şirketin CEO’su Caroline Ellison, diğer suçların yanı sıra telekulak dolandırıcılığı ve menkul kıymet dolandırıcılığı yapmak için komplo kurma suçlamalarını kabul etti. FTX’in eski CEO’su Bankman-Fried şu anda yargılanmayı bekliyor.

Alameda

SEC belgesi, Binance.US’nin OTC Masasının 2021 yılında 654 milyon doların üzerinde işlem gördüğünü ortaya koyuyor. Ayrıca, büyük hacimli kripto/itibari para pariteleri için öncelikle kurumsal traderlara hizmet verdiğini açıklığa kavuşturuyor. Raporda ayrıca, Alameda Research’ün platformun OTC Masası aracılığıyla bu işlemler için sık sık karşı taraf olarak yer aldığı belirtiliyor.

Alameda Research’ün SEC’in şikayetine dahil olması, farklı bağlantılar anlamında önem kazanıyor. Çünkü, kripto şirketlerinin ve borsaların birbirleriyle ne ölçüde iş yaptığının altını çiziyor. Dünya çapındaki yetkililer dijital varlık piyasalarına yönelik denetimlerini artırıyor. Bu süreçte, sektör de finansal düzenlemelere uyumu iyileştirme konusunda artan bir baskıyla karşı karşıya kalıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu