Binance U Dönüşü Yaptı: 7 Altcoin Delist Olmayacak!

Binance, birkaç AB ülkesinde bir düzine gizlilik coinini listeden çıkaracağını duyurmuştu. Ancak, kripto para borsası, bu kararından kısmi olarak geri adım attı. Böylece, gizlilik odaklı yedi altcoin liste dışı kalmaktan kurtulmayı başardı.

Binance, MiCA yönetmeliği ışığında gizlilik coin trade’ini sonlandıracak

Mayıs ayında Binance Fransa, İtalya, İspanya ve Polonya’daki müşterilerine bir e-posta gönderdi. Mesajda, anonim işlemlere olanak tanıyan 12 kripto para birimi için alım satım hizmeti sunmayı durduracağını belirtti. Bu durum, Monero, Dash ve Zcash gibi büyük gizlilik coinlerini etkiledi. Bu arada, de-list olacak altcoin’ler arasında XVG ve SCRT gibi daha az tanınan tokenler de vardı.

Karar, Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesini kabul etmesinin ardından geldi. MiCA, kripto işlemlerine önemli ölçüde “seyahat kuralı” getiriyor. Bu nedenle, gizlilik coin’lerinin ticaretinin AB yasalarına aykırı düşmesine neden oluyor. Seyahat kuralı, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kripto transferlerinin göndericisi ve alıcısı hakkında belirli bilgileri toplamasını gerektiriyor. Ancak bu gereklilik, Monero gibi gizliliği artıran coinlerin temel ethosuna ters düşüyor. Çünkü, en başından beri, anonim işlemlere olanak sağlamak bu tür tokenların ana amacıydı.

Binance’in bu tür kripto paralara desteğini sonlandırma kararı, Avrupa’daki gizlilik coinleri savunucuları için sadece son darbeyi işaret ediyor. Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, daha önce Kraken, Huobi ve Bittrex gibi büyük borsalar Monero ve Dash gibi kripto paraları listeden çıkardı. Başka yerlerde, Dubai, Japonya ve Güney Kore gibi yerlerdeki yetkililer, anonimliği artıran kriptoya yönelik baskıları konusunda daha net davrandılar. Bu ülkelerde hükümetler gizlilik coinlerini tamamen yasaklamak için harekete geçti. Bu doğrultuda, ticaretlerini ve ihraçlarını açıkça yasakladılar.

Binance

Listeden çıkarılmaktan kurtulan yedi altcoin

Binance başlangıçta 26 Haziran’dan itibaren etkilenen tüm tokenlerin alım satımını durduracağını söyledi. Ancak bu hafta, Verge ve Secret’ın arkasındaki ekipler, borsa listesinden çıkarılma çılgınlığından kurtulduklarını bildirdi. Perşembe günü Verge, XVG’nin Binance’in gizlilik coinleri üzerindeki alım satım kısıtlamalarından etkilenmeyeceğini belirtti. Bu arada, Secret Network Cuma günü Binance’in Avrupa ülkelerinde SCRT’yi listeden çıkarmayacağını paylaştı. Son gelişmeyle, XVG ve SCRT’nin yanı sıra Decred (DCR), Navcoin (NAV), Zcash (ZEC), Dash (DASH) ve PIVX’in de borsada listelenmeye devam edecek.

Binance, neden U dönüşü yaptı?

Binance’in gizliliği artıran yedi coinin uyumluluk risklerini yeniden değerlendirmesiyle birlikte önemli sorular ortaya çıkıyor. Yani, U dönüşüne ne sebep oldu? Ve neden bazı gizlilik coinleri kabul edilirken diğerleri kabul edilmiyor?

Cevaplardan biri, Monero’daki beğenilerin baştan sona gizlilik coinleri olması olabilir. Ancak etkilenen diğer tokenlar çeşitli kullanım alanları sunuyor. Örneğin, Monero her zaman anonim işlemlere olanak sağlamakla ilgiliydi. Ancak, son zamanlarda Secret Network (SCRT)’nin akıllı sözleşmeler platformu olarak işlevini vurguladı. Bu açıdan bakıldığında, teknoloji paranın izini gizlemekle daha az ilgili. Bunun yerine Secret Network, kullanıcıların hassas verileri on-chain depolamasını odağına alıyor.

Binance

Ancak gizlilik coinleri satın alma ve kullanma hakkını destekleyenler için finansal işlem kayıtları kişisel veri kapsamına giriyor. Bu nedenle, işlemlerin anonimleştirilmesine yönelik araçların diğer veri koruma araçları kadar önemli olduğunu savunuyorlar. Bu açıdan bakıldığında, Binance’in son kararı teknoloji için bir umut ışığı sunuyor. Mahremiyet savunucuları, devlet gözetimi karşısında bu tür tokenların finansal özgürlüğü güvence altına almaya yardımcı olduğunu savunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu