Bilişim Vadisi 19 girişime 100 milyon TL fon sağladı

HANDE BERKTAN

Türkiye’de teknoloji girişimcilerine mesken sahipliği ve yatırım yapan Bilişim Vadisi’nden 19 teşebbüsçü firmaya 100 milyon TL fon sağlandı.

Gündem Teknoloji programına katılan Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, 19 teşebbüsçü firmaya 100 milyon TL üzeri yatırım sağladıkları Bilişim Vadisi Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’nun 380 milyon TL büyüklüğe ulaştığını açıkladı.

Bilişim Vadisi Genel Müdürü İbrahimcioğlu yeni yıla dair planlarını “2022 yılı, amaçlarımıza ulaştığımız bir yıl oldu. Mega teknoloji koridoru kurma amacımız doğrultusunda Kocaeli ve İstanbul’daki Bilişim Vadilerine, İzmir’i de ekleyeceğiz.

2021 yılında 258 olan şirket sayımız, 2022 yılında 412 teknoloji şirketine ulaştı. Bilişim Vadisi’nde beş bine yakın AR-GE çalışanı çalıştıran teknoloji ekosistemini kurduk. 2022 yılı Mart ayında Bilişim Vadisi İzmir’in temelini attık. İstanbul ayağında ise Vadi İstanbul’daki Bilişim Vadisini 2022’de hizmete açtık. Bugün 9 ay üzere kısa müddette yüzde 90 kapasite ile çalışıyor.

Aynı vakitte girişimcilerimizin finansa erişimlerini sağlamak ismine Bilişim Vadisi Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonumuzun ödenmiş sermayesi 380 milyon TL büyüklüğe ulaştı. 19 girişimcimize 100 milyon TL üzerinde yatırım yaparak 2022 yılını kapamış olduk. Albaraka İştirak, KOSGEB, Vakıf İştirak ve Bilişim Vadisi’nin iştirakinde kurulan fondur.

2022 yılının Aralık ayında 4. Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonumuzu kurduk. Bu, dördüncü sanayi ihtilaline özel kurulan bir yatırım fonu. Bu fonumuz bin girişimciye yatırım yapmak için kuruldu. Burada 20 bin TL ile nitelikli her yatırımcı teknoloji teşebbüslerine yatırım yapabilir. Maksadımız,bütçemizi 500 milyon TL ve tekno teşebbüsçü sayımızı artırmak.” dedi.

Bilişim Vadisi İzmir, Mart ayında girişimcilere kapılarını açıyor

İzmir’deki yapılanmaya ait Serdar İbrahimcioğlu “Bilişim Vadisi’nin İzmir’de Mart ayında temelini attık ve altyapıyı kurduk. Bu yılın Mart ayında İzmir Bilişim Vadisi’ni açmayı planlıyoruz. İzmir’de yazılım, mobilite, irtibat teknolojileri, oyun dalı, güç ve endüstriyel tasarım bölümlerinden girişimcilerin yer almasını bekliyoruz. Ayrıyeten kuluçka alanı oluşturduk. İstanbul’da kurduğumuz her iki teşebbüsçü sermaye fonlarımızdan İzmir’deki girişimcilerimiz de yararlanacak.” açıklamasını yaptı.

Bilişim Vadisi Orta Asya’ya, Azerbaycan’dan açılacak

Yurtdışında büyüme planlarına dair İbrahimcioğlu “Bilişim Vadisi mega teknoloji kurma vizyonumuzun bir kesimi. Bunun memleketler arası ayağında küreselleşmek amacımız. Bilişim Vadisi’nin Bakü’de temsilciliğini açtık. Azerbaycan Teknik Üniversitesi’nin içerisinde kampüsümüzü kurduk. Orta Asya’ya buradan uzanacağız. Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın olduğu Teknoparklar Birliği antlaşmasını imzaladık. Ayrıyeten Singapur’da, Uzakdoğu’da büyüme planımızın bir modülü olacak. Farklı bir coğrafyada, bu yıl içerisinde, Nijer’de Bilişim Vadisinin temsilciliklerini açmayı planlıyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu