Bilgin’den EYT maaşlarına ilişkin açıklama

Çalışma ve Toplumsal Güvelik Bakanı Vedat Alım, yakında Meclis’e gelmesi beklenen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ait olarak, aylıkların Şubat ya da Mart’ta hesaplarda olacağını söyledi. Düzenlemenin, Meclis kurul sürecinin ay sonunu bulabileceğini belirten Alım, “Bir ay içerisinde tüm belgeler sonuca bağlanabilir” dedi.

EYT’den yararlanackaların yaş ortalamasının 49,9 olduğunu anlatan Alım, bu durumun avantaj ve sürürülebilir bir durum olduğunu lisana getirdi.

EYT’den yararlanacak kişi sayısı, şu anda 2 milyonun üzerinde olduğu bilgisini verene Alım, “Şubat sonu prestijiyle bu sayı 2 milyon 250 bin bireye ulaşacak. Bunların yaklaşık 600 bini kamu vazifelisi. Kamu vazifelilerinin maaş ortalaması en düşük 11 bin lira. Artık ortalaması 13 bin civarında olacak. Yani çabucak emekli olmak için cazip bir sebebi yok. Birinci etapta kamuda 51 bin kişinin emekli olacağını düşünüyoruz. Yani kamuda 500 bin kişinin emekli olmayacağını düşünürsek aylık bağlanacak EYT’li sayısı inecek” diye konuştu.

“2027 yılında emekli olacaklar var”

EYT kapsamına giren, lakin kâfi prime sahip olmayanların da bulunduğunu anlatan Alım, “EYT’li olabilecek insan sayımız 4 milyon 700 bin civarında kişi. Onların prim gün vesaireleri doldurmaları filan 2027’de olacaklar var” ifadelerini kullandı.

“Her hak eden emekli olsa maliyeti 200 milyar lira”

Bilgin, tüm hak edenlerin emekli olacağı ve hak etse de maaş kaybı yaşayacağını düşünerek emekli olmayacaklara nazaran iki farklı maliyet çalışması yaptıklarını anlattı. Alım, düzenlemenin maliyetinin 120-200 milyar lira ortasında olduğunu aktaran Alım, her hak eden emekli olursa 200 milyar lira olduğunu hesapların ona nazaran yapıldığını ve bütçeta ıstırap yaratmayacağını lisana getirdi.

“Staj mağdurları, mağdur değildir”

Bilgin, staj sigortalılarının durumu ile ilgili olarak da “Staj mağdurları, mağdur değildir. Yani onlar o kavramı kullanamazlar. Zira onları mağdur eden bir şey yok. Ortada iş akdi yok. ‘Staj da sayılsın’ diyorlar, bu türlü bir şey yapamayız. Milletin parasını imkanlarını biz bu halde dağıtamayız” dedi.

Başa dön tuşu