Biden’ın gizli belge skandalı sürüyor

ABD lideri Biden’ın zımnî evrak skandalı sürüyor. Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, çarşamba gününden beri Başkan’ın, Biden Diplomasi Merkezi ve Delaware’deki konutunda ortaya çıkan evraklarla ilgili süreci özetleyen bir açıklama yayımladı.

İki yerde de ele geçirilen “gizli” ibareli evrakları incelemek için Ulusal Arşivler ve Adalet Bakanlığı ile koordineli bir süreç izlediğini aktaran Sauber, perşembe günü Biden’ın Wilmington’daki konutunda ele geçirilen zımnî bir belgeyi almak için Başkan’ın konutuna gittiğini ve kendisine eşlik eden Adalet Bakanlığı yetkilileriyle oradaki dokümanların ortasında “gizli” ibareli 5 evrak daha bulduklarını kaydetti.

Sauber, dokümanların orada Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim edildiği bilgisini paylaştı.​​​​​​​

Biden’ın Danışmanı, açıklamasında, Beyaz Saray’ın Adalet Bakanı tarafından atanan özel yetkili savcı ile işbirliği yapacağını bildirdi.

“Gizli belgeler” nedeniyle tenkitler artmıştı

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, 9 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Biden’ın, Penn Biden Merkezi’ndeki ferdî ofisinde, 2 Kasım 2022’de lider yardımcılığı misyonu sırasından kalan birtakım “gizli bilgiler içeren az sayıda belge”nin bulunduğunu söylemişti.

Belgelerin “kilitli bir dolapta” bulunduğunu belirten Sauber, evraklar bulunur bulunmaz Biden’ın ferdî avukatlarının Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla bağlantıya geçtiğini açıklamıştı.

Biden, ofisinden bâtın dokümanlar çıktığını duyduğunda “şaşırdığını” söyleyerek, dokümanların içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını kaydetmişti.

Başkan Biden, FBI casuslarının 8 Ağustos 2022’de Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramada, kapalı dokümanların bulunması üzerine “Biri nasıl bu kadar sorumsuz olabilir?” yorumunu yapmıştı.

Trump’ı bu bahiste eleştiren Biden’ın da konutundan saklı dokümanların çıkması karşısında Cumhuriyetçiler, Lider Biden’a karşı tenkitlerinin dozunu artırdı.

Adalet Bakanlığı, kelam konusu evraklara ait inceleme yapmak üzere özel yetkili bir savcı atamıştı.

Başa dön tuşu