Biden’ın 2022 yılı nasıl geçti?

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Amerika Birleşik Devletleri Lider Joe Biden yakın vakitte yaptığı bir paylaşımda “Milyonlarca yeni iş. Uygun sıhhat hizmetlerine daha fazla erişim. İklim, altyapı, gazi yararları ve silah ıslahatı alanlarında tarihi yatırımlar. Bu yıl Amerikan halkı için yaptıklarımızla gurur duyuyorum” dedi.

Biden, Jonr fitzgerald Keneddy’den (JFK) bu yana tüm liderlerden daha başarılı bir Kongre orta seçim devri geçirdi. Lider Biden’in performansı bu yıl içinde çok sorgulansada, kendi Partisinin Senatoda çoğunluğu kaybetmemesi ve kritik eyaletlerde kendi partisinden valilerin seçilmesi, Biden’a büyük kredi sağladı.

İşte Lider Biden’in başarılarından kimileri:

Enflasyonu Düşürme Yasası, İki Parti Takviyeli Altyapı yasası, Amerikan Kurtarma Planı, Evliliğe Hürmet Yasası, Çipler ve Bilim Yasası, İki Parti Takviyeli Daha İnançlı Topluluklar yasası…

Ekonomideki performansı sorgulandı

Yıllık enflasyonun yüzde 7’leri geçtiği ve resesyon tartışmalarının yaşandığı 2022’de Biden’in kâfi iktisat tedbirlerini almadığı için tenkitler oldu. Bilhassa akaryakıt fiyatlarının bir orta galon başına 5 dolara çıkması sonrasında Biden’a reaksiyonlar artarken, Amerikan Hür Petrol rezervinden yeni kullanım hakkı vermesi ile güç krizi süreksiz olarak çözüldü. Galon başına akaryakıt fiyatlarında 1,35 dolar düşüş görüldü. Biden’in 10 milyon üzerinde yeni istihdam yaratması dikkate çekerken, Fed’in attığı adım ve kararlara saygılı olduğunu her vakit vurguladı. Biden önderliğinde ABD’de tarihi bir imalat patlaması yaşadı. Vazifeye geldiğinden beri imalat bölümünde 750 binden fazla kişi istihdam edildi.

Dış Siyaset alanında elle tutulur sonuçlar elde etti

Biden, Ukrayna’ya askeri ve finansal takviyenin 100 milyar dolara çıkartılması konusunda öncülük ederken, Kongre’nin takviyesi ile Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguladı. Biden, ayrıyeten AB ve G-7 önderleri ile yakın uyumun, uluslarası seviyede ittifakın güçlenmesine katkı sağladığını gördü. Çin’in yurtiçi yarı iletken endüstrisine karşı Amerikalı üreticilere büyük takviye sağlarken, Asya-Pasifikte güçlü bir ABD siyaseti için Çin’e karşı müttefikleri ile daima bir ortaya geldi. Tıpkı halde, Çin’in Tayvan’ı ilhak etme ihtimaline karşı, Tayvan’a takviye verirken, tek Çin siyasetine hürmet duyduklarınıda lisana getirdi.

Partilerüstü silah şiddetini azaltacak maddeyi imzalaması büyük ses getirdi. Lider Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması için takviye toplarken, Biden idaresinin Türkiye ile bu hususta diyaloğu da gözlerden kaçmadı. El-Kaide elebaşı terörist önder El-Zevahiri’yi öldürülmesine onay veren Biden’ın, Ortadoğu siyasetinde çok faal bir rol göstermediği görüldü.

Biden’in Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile görüşmesi büyük bir başarıydı. Lider Biden, Zelenski’nin Başşehir Washington’a gelmesi için güvenlik garantisi verdi: Zelenski’yi üç saati aşkın müddet Beyaz Saray’da ağırlaması ve ortak basın toplantısı düzenlemeleri Putin’e net bir bildiriydi. Zelenski, ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada Lider Biden’in liderliğinin iki partiyi de birleştirdiğini söyledi.

Güncel Anketler

Biden’in genel onay oranı yüzde 41,4 iken onaylanmama oranı ise yüzde 52,2 civarında. Biden’in iktisat özelinde onay oranı yüzde 39,3. Onaylanmama oranı ise yüzde 57. Biden’in dış siyasette ortalama onay oranı yüzde 41,5. Onaylanmama oranı ise yüzde 51,5. Biden’in dış siyasette ortalama onayı yüzde 36,8. Onaylanmama oranı ise yüzde 58,4.

2024 başkanlık seçimleri

Demokrat Parti, Lider Biden’dan 2024’te tekrar aday olup olmayacağı konusunda resmi bir açıklama bekliyor. Biden ikinci defa aday olup olmama konusunu düşünürken, yakın arkadaşları adaylığa hazırlandığını söylüyor. Biden Eylül’de verdiği 60 Minutes röportajında, “Niyetim en başta söylediğim üzere tekrar aday olmak” tabirlerini kullandı. “Ama bu yalnızca bir niyet. Kesin yine aday olacağım manasına mı geliyor? Bunu göreceğiz” dedi. Lider Biden Kasım’da orta seçim sonuçlarının demokrasi için güzel olduğunu ilan ettikten sonra yine aday olmak istediğini ve önümüzdeki yılın başlarında kesin bir karar vereceğini söyledi.

Başa dön tuşu