Belçika’dan iki nükleer reaktör için 10 yıl uzatma karar

Belçika, daha evvel kapatılması planlanan “Tihange 3” ve “Doel 4” isimli nükleer reaktörlerin faaliyet müddetlerinin 10 yıl uzatılması konusunda güç şirketi Engie ile muahede sağladı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Bakanlar Konseyi toplantısının akabinde basına açıklamalarda bulundu.

Engie şirketiyle ülkedeki “Tihange 3” ve “Doel 4” isimli reaktörlerin faaliyet müddetinin 10 yıl daha uzatılmasına yönelik mutabakat sağlandığını belirten De Croo, “Bu iki nükleer reaktörün faaliyetinin uzatılması güç güvenliğimiz için çok kıymetli.” sözünü kullandı.

Anlaşmaya nazaran, iki reaktör Belçika devleti ve Engie’nin ortak olacağı bir yapı ile yönetilecek.

Nükleer atıkların maliyetinin karşılanması için bir çerçeve oluşturulacak.

Bu evreden sonra etraf müsaadelerinin alınmasına ait süreçler ile teknik ve mali çalışmalar yapılacak.

7 reaktör ülkenin elektrik gereksiniminin yarısını karşılıyor

Belçika’da, Hollanda hududuna yakın Doel nükleer santralinde 4 adet, Almanya ve Lüksemburg hududuna yakın Tihange nükleer santralinde de 3 adet olmak üzere toplam 7 reaktör bulunuyor.

Bu reaktörlerin ürettiği elektrik, olağan koşullarda ülke gereksiniminin yaklaşık yarısını karşılıyor.

Belçika’da evvelki hükümetler tarafından hazırlanan nükleerden çıkış yasası uyarınca, ülkede 40 yıldır faaliyet gösteren Doel 3 reaktörü eylül ayında kapatılmış ve aktif reaktör sayısı 6’ya inmişti.

Son muahede ile ülkenin 1985 yılında inşa edilen Doel 4 ve Tihange 3 reaktörlerinin faaliyet müddetleri 10 yıl daha uzatılacak.

Belçika hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde nükleer güç santrallerinin 2025 yılında faaliyetine son verilmesi planı hazırlamıştı. Lakin savaş ve Avrupa’da yaşanan güç krizi nedeniyle Belçika kapatmayı planladığı nükleer güç santrallerinin faaliyet müddetini 10 yıl uzatmaya yönelmişti.

Başa dön tuşu