BDDK ve MÜSİAD’dan KGF paketi değerlendirmesi

MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı ve BDDK Lideri Mehmet Ali Akben yeni KGF paketini Bloomberg HT’ye kıymetlendirdi.

Asmalı mevzuya ait olarak “Uzun vakittir beklediğimiz bir paketti. Aralık enflasyonunda beklenenin üstünde bir düşüş olunca uzun vakittir üzerinde çalışılan takviye paketi açıklandı. Çabucak çabucak tüm dallara dokunan kapsamlı bir paket” açıklamasını yaptı.

“İş dünyasına can suyu olacak”

Döviz kazandırıcı faaliyetleri yapanlara, bayan girişimcilere, dijital dönüşümcülere, teknoloji şirketlerine üzere birçok farklı alanda dayanağın olduğu çok ayrıntılı bir paket olduğuna dikkat çeken Asmalı “Bölgesel kalkınmayı teşvik eden şirketlere 1 milyar üzere para ayrılması da çok kıymetli. Hasebiyle her kümesi destekleyen bir paket. Bu paketin kurallarını yerine getiren herkesin birkaç paketten faydalanabileceği belirtildi. Bu paket biterse ne olacak diye sorduğumuzda ise ‘bu birinci paket, birkaç tane daha paket açıklayabiliriz’ karşılığını aldık. Artık fabrikalarımız tam kapasite çalışıyor. Hasebiyle ihracatın daha çok artması için yeni yatırımlara, yeni dayanaklara muhtaçlık var. Hasebiyle bu takviye iş dünyasına bir can suyu üzere gelecektir ” sözlerini kullandı.

BDDK Lideri Mehmet Ali Akben her yıl gereksinim epeyce sisteme kefalet sistemiyle yeni bir kaynak tahsisi yapıldığını belirterek “Kredinin istenen kanallara aktarılması, ucuz TL kredinin yatırıma, istihdama, ihracata ve cari fazlaya katkı sağlayacak halde hareket etmesi gerekiyor. Bu paketin de bu manada kıymetli bir katkısı olacak, tüm iş dünyasına, iktisada iyi olmasını diliyorum” biçiminde konuştu.

Paketler ve regülasyonların bankacılık kesimi kârlılığına tesirine dair ise Akben “Bankacılık bölümü 2022’yi çok düzgün formda tamamladı. Gerek sermaye yeterlilik rasyosu, gerek gecikmiş alacak oranları Avrupa ortalamalarından epeyce güzel bir pozisyonda kapattı. Kârlılıkları da yeterli noktada kapattı. Krediler sayesinde istihdamda, ihracatta görüyoruz ki rekorlar var. Türkiye Modeliyle hem istihdam, hem ihracat, hem yatırımda güçlü sayılar görüyoruz. Enflasyon da birkaç aydır tarafını aşağı çevirmiş durumda, inşallah onu da başardığımızda 2023 Türkiye’nin yılı olacaktır” yorumunu yaptı.

İTO Lideri Şekib Avdagiç iş dünyasının uzun müddettir beklediği bir paket olduğunu belirterek “Krediye ulaşımda zahmet çeken KOBİ’lere yönelik 14 farklı kalemde krediye erişilebilirliğin önü açıldı. İnşallah önümüzdeki aylarda süratli tükenen kimi kalemler olursa o kalemlere destek yapılması bu işi daha da efektif hale gelecektir. EYT kalemiyle ilgili ek kaynak gerekebilir. Muhtaçlığı karşılayan, süratli sonuç alabileceğimiz çok kapsamlı bir kredi paketi olduğunu görüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Başa dön tuşu