“Bankacılık ve finansta güven blokzincirle temin edilecek”

 Northeastern Üniversitesi Kablosuz Objelerin İnterneti Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tomasso Melodia, birçok farklı dalın makul merkezileşmiş bir yapı olmaksızın dağıtılmış datalar tabanının kurulmasını beklediğini söz ederek, “Bankacılık ve finans dalının aktörleri, ortalarındaki etkileşimde üçüncü bir şahıs istemiyorlar. Bu ortadaki itimat, blokzincir teknolojisi ile temin edilecek.” dedi.

Melodia, Bahçeşehir Üniversitesi ve Northeastern Üniversitesi’nin birlikte kuracağı Blokzincir Merkezi’nin tanıtımının yapıldığı toplantıda AA muhabirine yaptığı açıklamada, Northeastern Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle açılan Blokzincir Merkezi’nin yapay zeka, blokzincir ve objelerin interneti alanlarında projelerin yürütüleceği bir laboratuvar olacağını söyledi.

Melodia, kelam konusu 3 alanın bir ortaya gelmesi ile yaptıkları işlerin imal biçimi, etraf ile olan etkileşim halinin değişeceği ve merkezi bir iradeye gereksinim kalmadan itimadı temin eden bilgilerin paylaşıldığı bir ortamın temellerinin atılacağını belirtti.

– “Türkiye’de blokzincir ve yapay zekada istihdam edilmek isteyen genç bir jenerasyon var”

Söz konusu merkezde, objelerin interneti ve blokzincir alanlarında uzman ve profesyonellerin yetiştirileceğini aktaran Melodia, şunları kaydetti:

“Sadece ABD’de de değil, dünya çapında çok az yerde bu türlü profesyonellerin ve uzmanların yetiştiğini gözlemiyoruz. Bu bağlamda stratejik bir ehemmiyete sahip Türkiye’nin bir üniversitesi ile iş birliği kurmanın hakikat bir adım olduğunu düşünüyoruz. Gitgide yükselen stratejik bir potansiyele sahip olması açısından Türkiye bizim açımızdan da kıymetli. Bu ülke, yeni teknolojileri takip eden ve yeni fikirlere açık olan genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Bu açıdan iki değerli ülkenin iki üniversitesinin bir iş birliği içerisinde olması karşılıklı yarar sağlayacaktır.”

Melodia, Türkiye’nin son vakitlerde sahip olduğu ekonomik ve teknolojik kalkınmanın ülkeye olan ilgi ve cazibenin artmasına tesir ettiğini vurgulayarak, “Blokzincir, yapay zeka ve objelerin interneti alanlarına ilginin ve bu alanda iş bulmak isteyen genç nüfusun çok olması da Türkiye’ye olan ilginin artmasına tesir ediyor.” dedi.

Blokzincir, yapay zeka ve objelerin internetinin başta finans, bilişim teknolojileri, lojistik olmak üzere her dalı etkileyeceğine işaret eden Melodia, ilişkili otomobiller, ilişkili araçlar ve kontaklı drone’lerin blokzincir teknolojisinden etkileneceğini ve tedarik zinciri idaresine önemli yenilikler getireceğini kaydetti.

– “10-20 yıl içerisinde bu teknoloji uygulamaları her kesimde tesirini gösterecek”

Prof. Dr. Tomasso Melodia, blokzincir teknolojinin alanda ve özel kesimde karşılığını az gördüğünü söz ederek, gelecek 10-20 yıl içerisinde bu teknoloji uygulamalarının her kesimi etkileyeceğine vurguladı.

Melodia, “Blokzincir teknolojisine teknik açıdan bakarsak, objelerin interneti ve ilişkili sistemler alanından bakacak olursak, birçok potansiyel olduğunu söyleyebilirim. Blokzincir, bankacılık ve finans alanlarında değişiklikler yapacağı için dikkatle takip ediliyor ve potansiyelinin olduğu biliniyor.” formunda konuştu.

Birçok farklı dalın belli merkezileşmiş bir yapı olmaksızın dağıtılmış datalar tabanının kurulmasını beklediğini söz eden Melodia, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bankacılık ve finans kesiminin aktörleri, ortalarındaki etkileşimde üçüncü bir şahıs istemiyorlar. Bu ortadaki inanç, blokzincir teknolojisi ile temin edilecek. Lakin buradaki sorun şu; blokzincir teknolojisinin özünde çok fazla sayısal karmaşıklık var. Sayısal karmaşıklık ve sistemin güvenliği ortasında genelde bir ticari alaka vardır. Bugün, karşılaştığımız sayısal karmaşıklık olmadan inançlı dağıtımcıların temin edileceği ortak bir taban bulmak için çabalıyoruz.” 

Melodia, akademide keşfedilen fikirlerin özel kesimde tam olarak karşılığının bulanamadığını lisana getirerek, “Fikirlerin yalnızca mühendislik bakış açısıyla üretilmemesi yetmiyor. Bunun yanı sıra kısa vakitte kar ettirecek bir yapıda olması da gerekiyor. Aksi takdirde direkt olarak iş hayatında yatırım bulmak güç. Genelde de akademik toplulukta üretilen hoş fikirlerin iş hayatıyla tam olarak eşleşmediğini de gözlemleyebiliyoruz. Blokzincir ile gelecek olan yenilikler kesimleri değiştirecek. Ağ teknolojileri, kablosuz teknolojiler, objelerin interneti, yapay zekanın getireceği yeniliklerden akademik hayatta çokça bahsediyoruz. Şu ana kadar bunların çok azı iş hayatına işlenebildi.” formunda konuştu.

– “Blokzincir teknolojisi eğitim bölümünde de tesirini artıracak”

Northeastern Üniversitesi Kablosuz Objelerin İnterneti Enstitüsü Müdürü Melodia, insanların blokzincirine bakış açısının hala çok düşük düzeylerde olduğunu ve bu teknolojinin biraz daha kabullenilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Belirli blokzincir kullanıcılarının ve teknolojiye önderlik yapanların; bunun avantajlarını, yeterli işlediğini ve inançlı olduğunu belirtmesi gerekiyor. Halk, kredi kartlarına da güvenmiyordu. Hala kredi kartlarına güvenmeyen insanların olduğu bir dünyada blokzincir teknolojisine inancın de çabucak olmasını bekleyemeyiz. ABD’de de herkes kredi kartı kullanır. Kart sağlayıcıları ile halk ortasında bir inanç bağı vardır. Makus bir şey olması anında paranızı geri alabiliyorsunuz. Blokzincir teknolojisinde de birebiri olacak.”

Melodia, kripto paralar ile blokzincirin daha fazla duyulduğunu ve insanların bu teknolojiye inancının tam olmamasının olağan olduğunu lisana getirerek, bu teknolojinin her alana yayılması ve firmaların bunun avantajlarından faydalanmasıyla daha da yaygınlaşacağını söyledi.

Taşımacılık sistemleri ve üretim bölümlerinde karşılaşılan sorunların objelerin interneti ve blokzincir teknolojisinin bir ortaya gelmesiyle çözüleceğini savunan Melodia, “Potansiyel olarak eğitim dalı de bu teknolojiden etkilenecek. Eğitim araç gereçlerinin çok fazla teknik ve teknolojik açıdan zenginleşmesiyle blokzincir teknolojisinin eğitim kesiminde de tesirini artıracağını göreceğiz.” dedi.

 

 

 

 

AA

 

Başa dön tuşu