Bakan Varank, Tesla’nın Türkiye pazarına girmek istediğini açıkladı

ABD ziyareti kapsamında hafta başında teknoloji ve inovasyonun kalbinin attığı Silikon Vadisi’ne giden Varank, Tesla’nın Fremont Fabrikası’nda gerçekleştirdiği görüşmelerin ayrıntılarını paylaştı.

Varank, Tesla’nın dünya pazarındaki pozisyonuna değinerek, “Tesla otomotiv sanayisinde geleceğin araba markalarından bir tanesi. Şu anda tüm dünyadaki tesirini, pazarını büyütmeye çalışıyor. Çin’deki en büyük firmalardan bir tanesi, Avrupa piyasasında Almanya’da kurduğu fabrikayla tesirli olmaya çalışıyor, Türkiye pazarına da girmek istiyor.” dedi.

“İç değerlendirmelerinden ötürü süreç biraz daha uzadı”

Şirketin Türkiye piyasasına gelmesiyle ilgili görüşmeleri olduğunu belirten Varank, “Tesla’nın şu anda şarj istasyonlarıyla bir arada Türkiye piyasasına girmekle ilgili faaliyetleri devam ediyor. Aslında daha evvel Türkiye’ye geleceklerdi fakat kendi iç değerlendirmelerinden ötürü süreç biraz daha uzadı.” diye konuştu.

Varank, Tesla’nın Türkiye’ye teknoloji alanında yatırım yapmasını önemsediklerini vurgulayarak, “Türkiye bilhassa yatırım ve AR-GE manasında çok önemli bir teşvik sistemine sahip. ‘Gelin bundan istifade edin, yatırım yapın’ dedik. Pazara girmek kendileri açısından değerli lakin bizim açımızdan da teknoloji ve üretim yatırımı yapmaları ehemmiyet taşıyor. Bunlarla ilgili tekliflerimizi sunduk. Şu anda Tesla’nın halihazırda Türkiye’den tedarikçileri var.” sözlerini kullandı.

– “Önümüzdeki devirde görüşmelere devam edeceğiz”

Şirketin, Türkiye’nin tek tedarikçi olduğu, yalnızca Türkiye’ye ürettirdikleri eserlerinin de olduğuna dikkati çeken Varank, şunları kaydetti:

“Böyle bir altyapıyı kullanmaları bizim açımızdan kıymetli. Önümüzdeki devirde görüşmelere devam edeceğiz. Tüm dünyadan küresel markaları ülkemize davet ediyoruz. Otomotiv sanayisinde olduğu üzere farklı bölümlerde de bütün firmaları Türkiye’ye yatırım yapmaya çağırıyoruz. Bildiğiniz üzere Kovid-19 sonrasında, dünyada paha zincirlerinde büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyoruz. Batı ülkeleri farklı tedarikçi arayışı içerisinde. Türkiye de en değerli alternatiflerden bir tanesi. Bu manada Tesla ile de iş birliği yapmak istiyoruz. Tekliflerimizi yaptık.”

Mustafa Varank, Türkiye’nin Tesla ile çalışmalarının yalnızca otomotiv sanayisiyle sonlu kalmadığını da belirterek, Tesla CEO’su Elon Musk’ın birinci olarak Türkiye’ye SpaceX roketlerini pazarlamak için geldiğini, kelam konusu ziyaretin akabinde Türkiye’nin Türksat 5A ve Türksat 5B uydularını SpaceX aracılığıyla uzaya fırlattığını ve Türkiye’nin SpaceX’in birinci müşterilerinden biri olduğunu anımsattı.

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Elon Musk ortasında samimi bir bağ olduğunu da belirtti.

Bakan Varank Tesla’nın Fremont Fabrikası’nı ziyaret etmişti

Dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2023’e katılmak üzere geçtiğimiz günlerde ABD’ye giden Varank, ülkedeki temasları kapsamında teknoloji ve inovasyonun kalbinin attığı Silikon Vadisi’ni de ziyaret etmişti.

Varank, Kaliforniya’daki en büyük üretim tesislerinden biri olan Tesla’nın Fremont Fabrikası’nda incelemelerde bulunmuş ve şirketin geliştirdiği arabalar ile üretim modeli hakkında bilgi almıştı.

Bakan Varank, Tesla fabrikasına yaptığı ziyarette şirket yöneticileriyle de bir toplantı gerçekleştirmişti.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu