Bakan Nebati’den vergi incelemelerine ilişkin paylaşım

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vergi müfettişlerince 2022’de yürütülen kontrollerde, 77 bin 610 mükellefin vergi incelemesinin tamamlandığını ve 207 bin 958 rapor düzenlendiğini belirterek, “Söz konusu kontrollerde 76 milyar lirayı aşan meblağda vergi ve ceza önererek vergi kayıp ve kaçağıyla kamu ziyanını önledik.” tabirini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2011’de kurulan Vergi Kontrol Şurası Başkanlığının, kurumsal deneyimiyle kayıt dışı iktisatla gayret, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanını önlemek hedefiyle vergi incelemelerine kararlı halde devam ettiğini vurgulayan Nebati, şunları tabir etti:

“2022’de yürütülen vergi incelemelerinde, incelenen mükellef sayısı, düzenlenen rapor sayısı, önerilen vergi ve ceza fiyatlarıyla, vergi kaçakçılığı nedeniyle bulunulan hata duyurusu sayılarında, Cumhuriyet tarihinin bir yıldaki en yüksek düzeyine ulaşarak rekor kırdık.

Bakanlığımız vergi müfettişlerince 2022’de yürütülen kontrollerde, 77 bin 610 mükellefin vergi incelemesini tamamlayarak 207 bin 958 adet rapor düzenledik. Kelam konusu kontrollerde 76 milyar lirayı aşan fiyatta vergi ve ceza önererek vergi kayıp ve kaçağıyla kamu ziyanını önledik.”

Nebati, tamamlanan incelemeler sonucunda, başta geçersiz evrak düzenleme ve kullanma olmak üzere vergi kaçakçılığı kabahatleri nedeniyle 23 bin 780 mükellef hakkında 24 bin 466 vergi kabahati raporu düzenleyerek ilgili bireylere yönelik Cumhuriyet Savcılığına cürüm duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Bakan Nebati, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye Yüzyılı vizyonumuza üreterek, istihdam sağlayarak ve ihracat yaparak katkı sağlayan mükelleflerimizi yaptığımız düzenleme ve teşviklerle destekleyecek, uyguladığımız siyasetlerle istikrarlı ekonomik gelişimimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Vergi inceleme ve kontrol vazifelerini yürütürken her vakit olduğu üzere devletimizin ve mükelleflerimizin haklarını koruyarak vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanıyla gayret edecek, vergi kayıp ve kaçağı nedeniyle oluşan haksız rekabeti önlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Başa dön tuşu