Bakan Nebati, KGF paketinin ayrıntılarını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 19 Aralık 2022 tarihinde açıkladığı 200 milyar liralık Hazine takviyeli kefalet karşılığı 250 milyar liralık kredi paketin detaylarını paylaştı.

Firmaları sağlamlıklarına nazaran geçmiş borç ödeme davranışlarına ve teminatlar gereksinimlerine nazaran beş küme halinde sınıflandırdıklarını belirten Nebati, kredilerin yüzde 60’ını 3. küme, yüzde 30’unu 2. küme, yüzde 10’unu da 4. kümede yer alan şirketlere kullandıracaklarını aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Kredi Garanti Fonu dayanaklarına ait düzenlenen basın toplantısında konuşuyor.

İşte Bakan Nebati’nin açıklamasından değerli satır başları:

Paketlerimizin ayrıntılarını açıklamadan evvel kısa bir iktisat değerlendirmesi yapmak istiyorum. Global salgında tüm dünyaya örnek olacak bir performans gösteren ülkemiz, global şoklar karşısında makroekonomik temellerinin ne kadar kuvvetli olduğunu bir defa daha kanıtlamıştır.

Bu durumun temelinde 20 yıldır elde edilen kazanımlar ile yatırım, istihdam, üretim ve ihracata dayanan Türkiye İktisat Modelimiz yer almaktadır.

Türkiye İktisat Modelimiz sayesinde enflasyon haricinde tüm makro ekonomik göstergelerde değerli güzelleşmeler sağladık. Enflasyon da son 2 aydır düşüş eğilimine girdik. Yılı yüzde 64,27 ‘lik bir oran ile OVP varsayımımızın altında kapattık.

Bundan sonra da düşüş eğilimi devam edecektir. Gerçek kesimimize enflasyon ile gayret davetinde bulunduk. Onlar da sağolsunlar bu davetimize takviye oluyorlar. Bu davetimize daha geniş kısımların dayanak olmasını arzulamaktayız.

Bizler yüksek enflasyonun oluşturduğu meselelerin farkındayız ve enflasyonla çabayı en değerli önceliğimiz olarak görüyoruz.

Küresel güç fiyatlarında yaşanan değerli artıştan vatandaşlarımızın minimum düzeyde etkilenmesi için dünyada eşine az rastlanır oranlarda doğal gazda yüzde 80, elektrikte ise birinci kademede yüzde 60 sübvansiyon sağlıyoruz.

Piyasa kontrolünü güçlendirmek suretiyle iktisadın tabiatına karşıt fiyatlamalara müsaade vermeyerek fahiş fiyat artışlarına müsaade etmiyoruz.

2022 yılında enflasyonun olumsuz tesirlerinden vatandaşımızı korumak için 278,7 milyar TL vergi gelirinden vazgeçtik.

Geçtiğimiz Temmuz ayında 5 bin 500 TL’ye yükselttiğimiz net minimum fiyatı yüzde 54,7 artışla 2023 yılı için 8 bin 506 TL olarak belirledik.

Ayrıca, taban fiyattan alınan gelir ve damga vergisi kesintisini kaldırdık ve bu uygulamayı tüm fiyat gelirleri için geçerli kıldık.

Kıdem tazminat yükü hafifletmeyi amaçlıyoruz

25 milyar TL kefalet limitine haiz EYT Takviye Paketi ile patronlarımızın EYT sürecinde kıdem tazminatı yükünü hafifletmeyi amaçlıyoruz.

Ayrıntılar geliyor…

Başa dön tuşu