Bakan Nebati: Bütçede öngörülerimizden daha iyi bir rakama ulaştık

Türkiye 2022 yılında 139,1 milyar TL bütçe açığı yazarken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bütçe açığının öngörülerinden düşük olduğunu söyledi.

2022 Yılı Değerlendirmesi-2023 Amaçları programında konuşan Bakan Nebati bütçe performansıyla ilgili olarak, “Bütçe açığımız yılın tamamında yalnızca 139,1 milyar lira oldu. Böylelikle, bütçe öngörümüzden 139,3 milyar, OVP maksadımızdan ise 322,1 milyar lira daha düşük bir bütçe açığıyla seneyi kapatmış bulunuyoruz. Ayrıyeten, toplamda 171,8 milyar lira faiz dışı fazla verdik. Ülkemiz 4 yıllık ortadan sonra 2022 yılında tekrar faiz dışı fazla vermeyi başardı” diye konuştu.

Bakan Nebati, 2023 yılında enflasyondaki düşüşün devam edeceğini de belirtti.

Milli gelir üzerine de değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati, 2023 yılında kişi başı gelirin daha da yükselerek 12 bin doların üzerine çıkacağını söyledi.

2023 gayelerine ait olarak yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen, üretkenlik odaklı vergi siyasetleri uygulamalarına devam edeceklerini, 1 Milyon İstihdam Projesi’yle nitelikli iş gücünün oluşması ve patronla iş gücünün buluşmasını sağlamayı sürdüreceklerini belirtti.

Bakan Nebati, yeşil, toplumsal ve sürdürülebilir alanlar için yeşil tahvil ihracı planladıklarını da ekledi

Başa dön tuşu