Bakan Muş: Büyümenin itici gücü ihracat oldu

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Dış Ekonomik Bağlar Kurulunca (DEİK), bu yıl dördüncüsü düzenlenen DEİK Ticari Diplomasi Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, şiddetli bir yılın başarılarla geride bırakıldığını söz etti.

Emtia fiyatlarında yaşanan enflasyonist dalganın ve sıkılaşan mali şartların, jeopolitik sıkıntıların ve pandeminin tedarik zincirleri üzerinde devam eden tesirlerinin tüm dünya ekonomilerini global bir dar boğazla karşı karşıya getirdiğini aktaran Muş, bilhassa arz kaynaklı nedenlerle yükselen güç ve besin fiyatlarının gelişmiş ülkelerce uygulanan sıkı para siyasetleriyle birleşerek global bağlamda ekonomik büyümede ivme kaybına sebep olduğunu lisana getirdi.

“İhracat yapayan vilayet kalmadı”

Bakan Muş, “DEİK ailesinin, özel bölüm kuruluşlarımızın, iş insanlarımızın ve kamu kuruluşlarımızın ağır gayretleri sonucunda Türk iktisadı, tarihi bir eşiği daha aşmış dış ticarette oluşan bölgesel ve global meselelerin üstesinden büyük bir ustalıkla gelmeyi başarmıştır” diyerek, şunları kaydetti:

“Türkiye iktisadı 2021 yılında yüzde 11,4 büyüyerek, son 50 yıldaki en yüksek büyümesine ulaşmış, 2022’nin birinci 9 ayında da yüzde 6,2 üzere değerli bir büyüme performansı sergilemiştir. Kaydedilen bu büyüme oranına mal ve hizmet ihracatının katkısı 3,4 puan düzeyinde gerçekleşerek ihracat, büyümenin itici gücü olmaya devam etmiştir. Geride bıraktığımız yılı 254,2 milyar dolara yükselen rekor bir ihracat sayısıyla kapattık. Artık ihracat yapamayan ilimiz kalmadığı üzere 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan vilayet sayımız da 22’ye yükselmiş oluyor.”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 2022’nin hizmet ihracatı için de tam manasıyla bir yükseliş yılı olduğunu vurgulayarak, “2022 yılının birinci 11 ayında hizmet ihracatımız 83,6 milyar dolara yükselerek 2021 yılının tıpkı periyoduna nazaran yüzde 51’lik artış kaydetmiştir. Ülkemizde hizmet veren sıhhat kuruluşlarına ve aracı kuruluşlara verdiğimiz takviyeleri çeşitlendirerek sıhhat hizmetlerinde bugün 90 milyar dolarlık bedele sahip global sıhhat hizmetleri pazarından daha fazla hisse almayı hedefliyoruz. Dizi-film bölümünde ise 10 yıl üzere kısa bir mühlet içerisinde yaptığımız atılımlar sonucu 750 milyon dolarlık ihracatla Amerika Birleşik Devletleri’nin akabinde dünyada ikinci sırada yer almaktayız” diye konuştu.

“Hizmet ihracatı gelirini 2 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz”

Muş, 2022’de 260 bine ulaşan yabancı öğrenci sayısını 2023’te 325 bine çıkararak milletlerarası öğrencilerden elde edilen hizmet ihracatı gelirini 2 milyar dolara ulaştırma maksatlarının olduğuna işaret etti.

İhracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak hedefiyle Mart ayında faaliyetlerine başlayan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi, 2022 prestijiyle 17 milyar Türk lirası ihracat kredisi için kefalet sağlandığını hatırlatan Muş, “Öte yandan ihracatçılarımızın en uygun krediye ulaşmasını sağlamak emeliyle geliştirilen İGE Kefalet Portalı hayata geçirildi. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında lansmanını gerçekleştirdiğimiz Uzak Ülkeler Stratejisi’ne yönelik amaçlarımız doğrultusunda 18 ülkeye ait birçok alanda ihracatçılarımıza rehberlik etmesini amaçladığımız 328 aksiyon kurgulandı ve bu aksiyonlar süratle tamamlanmaya başlandı” dedi.

Başa dön tuşu