Bakan Kurum’dan ‘ikinci el konut kampanyası’ açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde dün yapılan Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“İkinci el konut kampanyasının detayları muhakkak oldu mu?” sorusuna Kurum, “Şu anda bizim önceliğimiz, bir taraftan birinci meskenini alacak vatandaşlarımızın mesken sahibi olması, öbür taraftan da yeni konut arzını, istihdamı, üretimi artırmak. Yani hepsini eş vakitli yürütmek. İkinci elle ilgili de takviye olmak için çalışmalar yapacağız. Lakin şu etapta somutlaşmış bir çalışma yok.” diye cevap verdi.

“Konut fiyatlarında yaşanan artışın” sorusuna Kurum, “Buna müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Yeni Meskenim Kampanyasını duyururken, birinci meskenini alacaklar için kriterler açıkladık. Ayrıyeten tüm sürecin şeffaf, denetlenebilir işlemesi için kurul kuracağımızı söyledik. O kurulu kuruyoruz” karşılığını verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Sermaye Piyasası Şurası (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile değerleme kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı bir kurul kuracaklarını belirten Kurum, “Bu komite, teknik ve finansal kontrol yapacak, firmaların belirlediği fiyatları takip edecek, burada da temel kriter, ekspertiz raporları olacak. Yani bu ay sattığı konutun yahut bir hafta evvel sattığı konutun fiyatı neyse, o fiyat doğrultusunda kampanyaya dahil olacak” dedi.

“Kredi almalarının önü açılmış olacak”

“İkinci el konut kampanyası ne vakit hayata geçirilecek, bir takvim var mı?” sorusu üzerine Kurum, “Kısa vadede bir şey beklemeyin ancak vakit içerisinde ikinci elde de takviye olmak için çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

Ellerindeki tüm araçları kullanarak tahliller ürettiklerini, kira ile ilgili bir sınırlama getirdiklerini hatırlatan Kurum, şunları kaydetti:

“Alt gelirlilere takviye olacağız dedik, alt gelirle ilgili büyük bir kampanya yaptık. Orta gelire dayanak olacağız dedik, orta gelirle ilgili birinci meskenini alacak, yeni konutunu alacak şahıslara yeni finansman modeline uygun bir kampanya yaptık. İşte 2 milyona kadar 0,69, 2-4 ortası 0,79, 4-5 ortası 0,99 olacak formda… Önceliğimiz burada birinci meskenini alacak bireyler, yeni konutunu alacak şahıslar. Ancak bu ikinci elde birinci meskendeki üzere olmaması gerekiyor esasen. Niçin? Sonuçta birinci mesken, yeni mesken. Yani biz burada konut yapılmasını sağlıyoruz, başka taraftan da birinci konutunu alacak orta gelire dayanak oluyoruz. Yani bunu esasen kampanyanın başında ikinci meskenlere yapmamamızın sebebi, üretimi de artırmak istiyoruz. İstihdam da artsın, üretim de artsın.

Dolayısıyla ikinci el ile ilgili yahut orta gelirin üstündeki konutlarla alakalı yapılacak bir çalışma, tıpkı takviyelerle olmayacak. Yani ikinci el konutlara biz birinci konutunu alacaklara uygulayacağımız dayanakları uygulayamayacağız. Fakat önü açılacak mı, açılacak. Lakin oradaki bir kampanya yahut bir kredi faiz dayanağı, Hazine’nin takviyesi, yüklenicilerin takviyesi ile olacak bir iş değil. Zira orada yüklenici yok bir. Öbür tarafta üretimi artıralım istiyoruz, garanti altına alalım istiyoruz. Münasebetiyle onlara kredi almalarının önü açılmış olacak. Şu an alamıyorlar. Sıkıntıları o aslında. Sonuç olarak vakit içerisinde ikinci elde de dayanak olmak için çalışmalar yapacağız.”

Başa dön tuşu