BAE ile Kazakistan, 9 işbirliği anlaşması imzaladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Kazakistan ortasında çeşitli alanlarda 9 işbirliği muahedesi ve mutabakat muhtırası imzalandı.

BAE resmi ajansı WAM’ın haberine nazaran, BAE Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan, ülkeye resmi ziyarette bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile başşehir Abu Dabi’deki El-Vatan Sarayı’nda bir ortaya geldi.

Görüşmede, iki ülke ortasındaki işbirliği bağlarını geliştirmenin ve bunları çeşitli alanlarda daha geniş ufuklara taşımanın yolları ve bir dizi ortak değere sahip bahis ele alındı.

İki ülke ortasındaki işbirliği yolları ile bunları yatırım, iktisat, kalkınma ve yenilenebilir güç üzere farklı alanlarda çeşitlendirme fırsatlarının da gözden geçirildiği görüşmede ayrıyeten güç, sıhhat, ulaştırma, eğitim, limanlar ve yatırım alanlarında iki ülke ortasındaki işbirliğini geliştirmeyi ve bağları pekiştirmeyi amaçlayan 9 mutabakat muhtırası ve mutabakat imzalandı.

Bin Zayid, 1992’de diplomatik münasebetlerin kurulmasından bu yana 30 yılı aşkın bir müddettir iki ülke alakalarının güçlülük ve karşılıklı anlayışla ön plana çıktığını belirtti.

İki ülke ortasında yenilenebilir güç alanında verimli iş birliği bulunduğunu kaydeden bin Zayid, bu alanda 2021 yılında yaklaşık 6 milyar dolarlık muahedeler imzalandığına işaret etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev de BAE’nin Kazakistan için Orta Doğu ve Arap dünyasında değerli bir stratejik ortak olduğunu söyledi.

Tokayev, BAE ile Kazakistan ortasında yapan bir iştirak ve güçlü bir siyasi diyalog olduğunu ve bu ziyaretin iki ülkedeki yeni projelere yarar sağlayacağını tabir etti.

İki ülke ortasında imzalanan muahedeler ortasında Abu Dabi Limanları Kümesi (AD Ports Group) ile Kazakistan’da devlete ilişkin petrol ve gaz şirketi KazMunayGaz ortasında imzalanan “stratejik ortaklık” muahedesi da bulunuyor.

Başa dön tuşu