Avrupa’nın LNG ithalatı geçen yıl yüzde 60 arttı

IEEFA’nın Avrupa Analisti Ana Maria Jaller-Makarewicz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, LNG ithalatındaki artışın tek sebebinin Rus gazının Avrupa’ya akışının durması olmadığını, yüksek sıcaklıkların da bunda tesirli olduğunu söz etti.

Yağış olmaması nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde hidroelektrik üretiminin azaldığına dikkati çeken Jaller-Makarewicz, benzeri sebepler nedeniyle LNG ithalatının arttığını kaydetti.

Jaller-Makarewicz, geçen yıl Avrupa genelinde gazdan elektrik üretiminin de arttığına işaret ederek, “Avrupa’nın LNG ithalatı geçen yıl bir evvelki yıla nazaran yüzde 60 yükseldi. Bu yıl ithal edilen LNG ölçüsü büyük ölçüde hava durumuna, fiyata, hükümet siyasetlerine, gaz tüketimini azaltmak için uygulanan sistemlere ve yenilenebilir güç üretimine bağlı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıl Avrupa’da doğalgaz tüketiminin arttığına da değinen Jaller-Makarewicz, bunda güç verimliliğinin, yenilenebilir güçten elektrik üretimindeki artışın tesirli olduğunu tabir etti.

Jaller-Makarewicz, LNG’nin boru gazından daha kıymetli olabileceğinin ve bunun Avrupa ülkelerinin ekonomileri üzerinde büyük tesiri olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Enerji krizi, gaz piyasasının ne kadar değişken olduğunu, hava durumuna, jeopolitik sıkıntılara, arz ve talep faktörlerine ne kadar bağımlı olduğunu gösterdi. Gaz fiyatları Ağustos 2022’de tepeye ulaştıktan sonra, bu yılın ocak ayına ılıman hava şartları nedeniyle düşük seyrediyor. Rusya’nın boru gazının yerini temel olarak ABD ve akabinde Katar’dan gelen LNG aldı. Geçen yıl Avrupa’nın LNG ithalatı ABD’den yüzde 143, Katar’dan ise yüzde 23 arttı. Hem ABD hem de Rusya’dan en çok LNG’yi satın alan ülke Fransa oldu.”

Jaller-Makarewicz, birtakım ülkelerin güç güvenliğini sağlamak için Rusya’dan LNG ithal etmeye devam ettiğine dikkati çekti.

Jaller-Makarewicz, Rusya’dan en çok LNG ithal eden ülkelerin Fransa, İspanya, Belçika ve Hollanda olduğunu, buna karşılık Hırvatistan, Litvanya, Portekiz, İsveç ve Birleşik Krallık’ın Rusya’dan LNG ithalatını keskin biçimde azalttığını kaydetti.

Başa dön tuşu