Avrupa Merkez Bankası ilk kadın başkanına hazırlanıyor

UluslararasıPara Fonu (IMF) Lideri Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) direksiyonuna geçmeye hazırlanıyor. Böylece, birinci defa bir bayan lider ek teşviklere gereksinim duyan Euro Bölgesi’nin para siyasetini yönetecek.

Lagarde, 31 Ekim’de 8 yıllık misyon müddeti dolacak AMB Lideri Mario Draghi’nin yerine aday gösterildi. Avrupalı önderler Salı günü, Brüksel’de saatler süren ortalarında Avrupa Komitesi başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in de getirilmesini içeren bir sizi üst seviye atama görüşmelerinin akabinde taraflarını, bir devrin hukukçusu ve Fransa maliye bakanlığı vazifesini de yürütmüş olan 63 yaşındaki Lagarde’a çevirdi.

Lagarde, yaptığı açıklamada, “aday gösterilmekten onur duyduğunu” ve AB kanun yapıcılarının atamasını onaylamasına dek IMF’deki sorumluluklarına orta vereceğini duyurdu.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, “Lagarde, IMF’de elde ettiği tartışmasız liderlik rolünden ötürü seçildi ve her kim bunu yapabiliyorsa AMB’yi de yönetebileeğini düşünüyorum” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, “Lagarde AMB için kalite ve yeterliliğe sahip. Piyasalarda güvenilirliği var” değerlendirmesinde bulundu.

 

Başa dön tuşu