Avrupa borsaları “Fed faiz indirimi sinyalinin” etkisiyle İtalya hariç düşüşle kapandı

Avrupa Borsaları, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın faiz indirimi sinyali vermesinin tesiriyle İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi hariç günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,20 azalarak 387,15 puandan kapandı.

Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,08 azalışla 5.567,59 puana, Almanya’da Dax endeksi ise yüzde 0,51 düşerek 12.373,41 puana geriledi.

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 paha kaybıyla günü 7.530,69 puandan kapattı.

Öte yandan, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi günü yüzde 0,73 artışla 22.044,96 düzeyinden tamamladı.

Euro/Dolar paritesi ise TSİ 19.40 prestijiyle yüzde 0,44 artışla 1,1255 düzeylerinde süreç görüyor.

Almanya’nın en büyük pazar hissesine sahip bankası Deutsche Bank payları, bankanın kapsamlı yine yapılandırmaya gideceğini açıklamasının akabinde, bugün birinci kere yaklaşık yüzde 1 bedel kazandı. Bankanın payları Pazartesi ve Salı günü yaklaşık yüzde 10 paha kaybetmişti.

Washington’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşan Powell, temel ekonomik görünümün güçlü seyretmeye devam ettiğini, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun, komitenin yüzde 2 gayesine hakikat vakit içerisinde ilerleyeceğini söyledi.

Powell, “Buna karşın son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Bilhassa son aylarda önde gelen kimi ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD iktisadını de etkileyebilir. Dahası ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil siyaset sorunları şimdi çözümlenmedi.” sözlerini kullandı.

ABD’de zayıf enflasyonun halihazırda iddia edilenden daha kalıcı olabileceği ikazında bulunan Powell, “Bu gelişmeleri dikkatle izlemeye devam ediyoruz. Bunların ABD iktisadı ve enflasyon üzerindeki tesirlerini değerlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Powell’ın “Facebook’un Libra projesi önemli telaşlar oluşturuyor” değerlendirmesi kıtada teknoloji şirketlerinin paylarına satış getirdi.

Yatırımcılar ABD ile Çin ortasındaki ticaret görüşmelerini yakında izlerken, Beyaz Saray iktisat danışmanı Larry Kudlow, ABD ve Çin’li ticaret müzakerecilerinin “yapıcı” telefon görüşmeleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Başa dön tuşu