AVM ciro endeksi Mayıs’ta yüzde 23,1 arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin mayıs ayı sonuçları açıklandı.

Her ay tertipli olarak yayımlanan bilgilere nazaran, AVM ciro endeksi, mayısta geçen yılın birebir ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 23,1 artış kaydederek 303 puana ulaştı. Endeks böylelikle mayıs ayı için yüzde 18,7 olarak açıklanan yıllık enflasyon oranını da geçmiş oldu. 

AVM’lerde kiralanabilir metrekare alanı başına düşen cirolar mayısta İstanbul’da bin 383 TL, Anadolu’da bin 6 TL olurken, Türkiye geneli metrekare verimliliği bin 157 TL olarak gerçekleşti.

Mayısta kategoriler bazında metrekare verimliliğinde en yüksek artış giysi kategorisinde yaşandı. Giysi kategorisi metrekare verimliliği kelam konusu periyotta yüzde 31,3 arttı. Bu artış ayakkabı kategorisinde yüzde 30,9, hipermarkette yüzde 22,7, teknolojide yüzde 15, yiyecek-içecekte yüzde 14,6, öteki kategorisinde ise yüzde 14,1 olarak gerçekleşti.

Mayısta geçen yılın birebir devrine nazaran ziyaret sayısı endeksinde yüzde 1,1 düşüş yaşandı.

– “Sonuçlar toparlanma ve dengelenme sürecine girildiğini gösteriyor”

Açıklamada, mayıs ayı endeksine ait AYD değerlendirmesinde, “Endeks sonuçlarını tekrar enflasyonun üzerinde seyrettiğini görmek son derece umut verici. Bu sonuçlar bize piyasalarda bir toparlanma ve dengelenme sürecine girdiğimizi gösteriyor. Kategoriler bazında en yüksek artışlar giysi ve ayakkabı kategorilerinde yaşandı. Yeni dönem, turizm döneminin açılması ve ramazan ayıyla birlikte yurt dışından gelen turistler giysi ve ayakkabı alışverişlerinde yüksek artışların yaşanmasını sağlamış görünüyor. Ziyaret sayısında çok küçük düşüşe karşın metrekare verimlilikleri hem Anadolu hem de İstanbul’da artmaya devam ediyor.” tabirleri kullanıldı.

 

AA

Başa dön tuşu