“Atıl Hazine arazileri ekonomiye kazandırılacak”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal medya hesabından atıl durumdaki hazine topraklarının iktisada kazandırılmasıyla ilgili paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, infografiğe de yer veren Kurum, “Hem etraf dostu hem ekonomik. Atıl durumda, tarıma elverişsiz 300 milyon metrekare hazine toprağını ekonomimize kazandırıyoruz. Bu topraklara rüzgar ve güneş gücü santralleri kurulacak. Böylece 20 bin megavat yenilenebilir güç üretimi sağlayacağız.” sözünü kullandı.

Yenilenebilir güç kaynakları ile lisanssız elektrik üretimi yapılabilecek

Bakanlıktan bahse ait yapılan açıklamaya nazaran, Ulusal Emlak Genel Müdürlüğünce, iklim değişikliği ile gayret kapsamında etraf dostu güç kaynaklarının yaygınlaştırılması gayesiyle yeni bir proje başlatılacak.

Buna nazaran, ziraî üretime uygun olmayan ve atıl durumda olan hazine taşınmazları üzerinde güneş gücü ve rüzgar gücü başta olmak üzere, yenilenebilir güç kaynakları ile lisanssız elektrik üretimi yapılabilecek.

Uygulamadan mesken ve aydınlatma abone kümesinde yer alanlar hariç, kendi muhtaçlık duydukları elektriği üretmek emeliyle maden yahut jeotermal işletme ruhsat sahipleri, endüstriciler, kamu ve özel hizmetler kesiminde yer alan bireyler ile ziraî faaliyetlerde bulunanlar yararlanabilecek.

Hazine taşınmazları üzerinde lisanssız elektrik üretimi yapılması gayesiyle tesis edilecek irtifak hakkı ve kullanma müsaadesine ait olarak ihaleler, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu uyarınca taşınmazın rayiç bedelinin yüzde biri üzerinden açık artırma ile belirlenecek.

Hazine taşınmazları hakkında yapılan irtifak hakkı yahut kullanma müsaadesi ihalelerinin onayı ile yatırımcılara imar planlarının yapılması, uygulama projelerinin onaylanması, ilişki mutabakatının yapılması üzere süreçler için bir yıl ön müsaade verilecek. Yükümlülüklerin yerine getirilmesi halinde 29 yıla kadar bağımsız ve daima nitelikte olmayan irtifak hakkı yahut kullanma müsaadesi verilebilecek.

Başa dön tuşu