Asgari ücret artışı BES yatırımcısına yaradı

Asgari fiyatın yüzde 54,6 artırılarak net 8 bin 506 liraya çıkması Kişisel Emeklilik Sistemi (BES) yatırımcılarına tam 30 bin liralık ek teşvik getirdi.

Bloomberg HT’de yayınlanan Emeklilik Nezaret Merkezi’nin (EGM) 28 Aralık 2022 bilgilerine nazaran iştirakçi sayısının 7 milyon 882 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü 393,4 milyar lira oldu. İştirakçi sayısının 6 milyon 713 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 32,3 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Böylece sistemde toplam iştirakçi sayısı OKS dahil 14 milyon 595 bin kişi, toplam fon büyüklüğü de OKS ve Devlet Katkısı dahil 426 milyar TL oldu. 18 yaş altı iştirakçilerin sayısı da 23 Aralık 2022 tarihli datalara nazaran 585 bine ulaşırken, burada toplam fon büyüklüğü ise devlet katkısı dahil 3 milyar TL’ye dayandı.

Yüzde 30 kadar olabiliyor

BES’te devlet katkısı en fazla brüt taban fiyatın yüzde 30’u kadar olabiliyor. Yani şimdiye kadar aylık teşvik yalnızca istekli BES’te 1.941 lira olabiliyordu. Bu sayı tam 3 bin 2 liraya çıktı. Otomatik BES ile birlikte bu sayılar ikiye katlanıyor. 2022’de BES yatırımcıları yalnızca istekli BES’te 68 bin 850 liralık birikime karşı 20.652 lira ve otomatik BES’le birlikte toplam 41 bin 304 lira katkıdan faydalanabildi. 2023’te ise bu meblağ 30 bin 774 lira artarak 72 bin 48 liraya çıktı.

2023’te yalnızca istekli BES’te bulunan vatandaşlar 120 bin 96 liralık tasarrufa karşı (aylık 10 bin 8 lira) 1 yılda 36 bin 24 liralık (aylık 3 bin 2 lira) devlet teşviki alabilecek.
Hem istekli BES hem otomatik BES’te bulunan vatandaşlar ise iki katı yani toplam 240 bin 192 liralık birikime karşılık 72 bin 48 lira (aylık 6 bin 4 lira) teşvik alacak.

Prim üretimi 10 ayda prim hayat dışında arttı

Sigorta bölümünde prim üretimi birinci 10 ayda hayat dışı branşlarda yüzde 20,7 arterken, hayat branşında yüzde 8,6 geriledi.

Geçen yılın en çok prim üretimi olan branşlar, gerçek üretimi yüzde 60,5 ile kara araçları toplamında gerçekleşti. Hastalık-sağlık toplamında yüzde 15,5’lik gerçek değişim yaşanırken, yangın ve doğal Afetler’de yüzde 4,9’luk artış görüldü.

Kaza branşında toplam gerçek değişim ise yüzde 5,2 daralma biçiminde izlendi.

“Kaskoda artış sonlu kaldı”

Araç bedellerindeki artışa kıyasla, kasko sigortasında fiyat artışının hudutlu kaldığını belirten Türkiye Sigorta Birliği Lideri Atilla Benli, “Enflasyonist tesirler, araç fiyatlarını, hasebiyle kasko primlerini üstlere taşıdı. Lakin, sigorta şirketlerinin fiyat çarpanlarına bakıldığında kasko sigortalarında artırım değil, düşüş kelam konusu” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Özgür Obalı, araç bedellerindeki artışın primlere yansımasının kaçınılmaz olduğunu, araç bedellerindeki artış ile mukayese edildiğinde primlerin yerinde saydığını belirterek, “Varlık kıymetine nazaran primi belirlediğimizde, kabaca geçen yıllarda binde 14’lerdeyken, bugün binde 12’lerde. Yani prim yerinde saymış lakin varlık fiyatları birkaç yıldır nizamlı olarak artmış. Biz, kasko ve trafikle anılmaktan çok da memnun değiliz” dedi.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan emeklilik nedeniyle 20 Ocak 2023 tarihi prestijiyle vazifesini Zekai Mehmet Tuğtan’a devredecek.

Sigortacılık bölümünün sahip olduğu etkin büyüklük ile ülke iktisadına ve uzun vadeli finansman muhtaçlığına kıymetli bir katkı sağladığına değinen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sigortalanmanın bir lüks değil muhtaçlık olduğunu belirterek, bölüm olarak öncelikli amaçlarının, toplumsal sigorta şuurunun süratle artırılmasını sağlamak olduğunun altını çizdi.

“Siber ataklar daha fazla izlenmeli”

Zurich’in CEO’su MarioGreco, siber hücumların daha çok izlenmesi gereken bir risk olduğuna dikkat çekti. Greco, “Sigortalanamaz hale gelecek olan şey siber teknolojiler olacak. Ya birisi altyapımızın hayati kesimlerinin denetimini ele geçirirse, bunun sonuçları ne olur?” sözlerini kulandı. Zurich CEO’su tıpkı doğal afetlerde olduğu üzere büyük çaplı siber hücumlarda da devlet takviyesi talep ediyor.
Gemi sigortacıları, büyük kayıplar karşısında reasürörlerin bölgeden çıkışının akabinde Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’daki savaş riski teminatını iptal ettiklerini açıkladılar.

Ukrayna’daki savaşla ilgili risklerin deniz teminatını durdurmaya hazırlanan Japon sigorta şirketleri, Tokio Marine &Nichido Fire Insurance, Sompo Japan Insurance ve MitsuiSumitomoInsurance, bu operasyonlara tekrar başlamak için reasürörlerle görüşüyor.
Alman Sigorta Birliği’nin (GDV) mesken sahipliğinde düzenlenen online bir panelde, sigorta bölümünün önde gelen ekonomistleri, yüksek enflasyon oranlarının son vakitlerde düşüşe geçen düzeylere karşın yeni yıl da devam edeceğini öne sürdüler.

Başa dön tuşu