Arkasında FTX Var! – Altcoinhaberi.com

Google, daha önce eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından finanse edilen yapay zeka (AI) şirketine 300 milyon dolar yatırım yaptı.

Google’dan yatırım alan şirket, eski FTX CEO’sundan 500 milyon doların üzerinde almıştı

Google, kısa süre önce yapay zeka girişimi Anthropic’e 300 milyon dolar yatırım yaptı. Yeni yatırım, Google’ın başlangıçta yaklaşık %10’luk bir hisse almasını içeriyor ve arama motorunun cloud bilgi işlem bölümünden önemli bilgi işlem kaynakları satın aldığı bir zamanda Anthropic’in mali durumunu artırıyor. Google, dün ortaya çıkan raporlara göre yatırım yaptığını ve Anthropic ile büyük bir cloud sözleşmesi olduğunu doğruladı. Öte yandan, SBF’nin de Anthropic yatırımcılarından biri olması, Kasım ayındaki çöküşte fonlarını kaybeden yatırımcılar arasında geri ödeme beklentisine neden oluyor.

Raporlara göre, yapay zeka (AI) girişim şirketi eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’den 500 milyon doların üzerinde yatırım almıştı. Google’ın 300 milyon dolarlık yatırımı Financial Times tarafından 4 Şubat’ta açıklanırken Anthropic, herhangi bir rakam açıklamamasına rağmen aynı gün Google Cloud ile yatırım ortaklığını doğruladı:

Aynı duyuruda Anthropic, daha önce Bankman-Fried ve eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison’dan, diğerlerinin yanı sıra, B Serisi finansman toplama turunda sermaye topladıklarını da doğruladı:

B Serisi turu, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından yönetildi. Tura ayrıca Caroline Ellison, Jim McClave, Nishad Singh, Jaan Tallinn ve Gelişen Risk Araştırma Merkezi’nden (CERR) katılım sağladı.

SBF’nin 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı iddia ediliyor

Crunchbase’e göre, Bankman-Fried liderliğindeki fon toplama çabaları Nisan 2022’de gerçekleşti. New York Times tarafından yakın zamanda yapılan bir gönderi, toplanan 580 milyon doların yaklaşık 530 milyon dolarının Bankman-Fried ve eski iş ortaklarından geldiğini bildirdi.

Ancak bazıları rakamın daha da yüksek olduğuna inanıyor. Bir FTX alacaklısı, Bankman-Fried’in yapay zeka şirketindeki hissesinin 1,1 milyar dolara kadar çıkabileceğine inanıyor. Kritpo Twitter topluluğunun diğer üyeleri de Bankman -Fried’in hissesinin FTX’in son tartışmalarından biriktirdiği devasa borç yığınını ödemek için kullanılıp kullanılmayacağını düşünüyor.

FTX Kurucusu SBF, FBI Ajanlarıyla Havalimanında

Ortaklığa gelince, Anthropic artık OpenAI’nin ChatGTP’sine benzer şekilde “Claude” adlı yapay zeka sohbet kutusunu eğitmek, genişletmek ve uygulamak için Google Cloud’un GPU ve TPU kümelerini kullanacak. Financial Times’a göre Google Cloud, Anthropic’te yaklaşık %10 hisse aldı.

FTX alacaklıları geri ödeme alabilir mi?

İflas davasındaki borcun büyük kısmının nereden kaynaklanacağı henüz belli olmasa da Bankman-Fried, 3 Ocak’ta kendisine yöneltilen sekiz dolandırıcılık ve komploya dayalı suçlamanın tümünü kişisel olarak reddetti. Bankman-Fried şu anda, 2 Ekim 2023 olarak belirlenen duruşma tarihine kadar ailesinin Kaliforniya’daki evinde ev hapsinde tutuluyor. Altcoinhaberi.com olarak aktardığımız üzere avukatları, kısa süre önce SBF’nin eski şirketi FTX’in sahip olduğu varlıklara ve kripto para birimlerine erişimi olması gerektiğini savunmuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu