Arbitrum Çok Tartışılan Kararı Duyurdu! ARB Satılacak mı?

6 Nisan’da Arbitrum projesi, son yönetişim krizini ele almak için ARB token sahiplerinin yönetim ve gözetim yetkilerini genişletmeyi önerdi. Proje, topluluk bütçe üzerinde bir uzlaşmaya varana kadar İdari Bütçe Cüzdanındaki 700 milyon ARB tokenini hareket ettirmeyeceğini iddia etti. İşte detaylar…

Arbitrum topluluğunda tartışmalar devam ediyor

Aribitrum’un ilk yönetişim önerisinin yarattığı karmaşaya karşı toplumun tepkisinin ardından, layer-2 ölçeklendirme ağının gelişimini yöneten Arbitrum Vakfı, AIP-1’i çok sayıda küçük öneriye böleceğini belirtti. Arbitrum DAO’nun Çarşamba günü AIP-1’e karşı bir fikir birliğine varmasıyla birlikte vakıf, önemli endişe alanlarını ele almak için topluluk geri bildirimlerini birleştirmeyi ve yeni AIP’lerle ilerlemeyi öneriyor. Altcoinhaberi.com olarak da bildirdiğimiz gibi 28 Mart’ta proje, layer-2 platformunun büyümesini teşvik etmek için Arbitrum Vakfı’na 750 milyon ARB tokenı (yaklaşık 1 milyar dolar) üzerinde kontrol verilmesini önerdi.

AIP-1 kapsamında, ARB sahiplerinin bu paranın nasıl tahsis edileceği konusunda hiçbir söz hakkı yoktu ve bu da topluluktan yaygın bir muhalefete yol açtı ve oyların yüzde 70’inden fazlası teklife karşı çıktı. ARB sahiplerinin tepkisiyle karşılaşan ve önemli ölçüde token satışı yaşayan proje, 6 Nisan’da iki yeni teklif sundu. AIP-1.1, kalan 700 milyon ARB’yi dört yıl içinde açılacak “akıllı sözleşme kontrollü bir kilitlemeyi” amaçlıyor.

Bu teklife göre proje, topluluk bir bütçe tahsisini onaylayana kadar token’ı kullanamayacak. Bütçe, diğer şeylerin yanı sıra, ilk yıl boyunca Arbitrum Vakfı’nın faaliyetlerini destekleyecek. AIP-1.2, Arbitrum ekosisteminin bazı yönetişim belgelerini değiştirmeyi ve iyileştirme önerme eşiğini beş milyondan bir milyon ARB’ye düşürmeyi amaçlamakta. Bir teklifte proje, DAO’nun AIP-1’e karşı bir fikir birliğine vardığını ve artık topluluk geri bildirimlerini dahil etmenin ve temel endişeleri ele alan yeni teklifler ve belgelerle ilerlemenin zamanının geldiğini doğruladı.

Bugün Bu 31 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!

Üç yeni belge paylaşıldı

Teklifte ayrıca, projenin ilk kurulumu, AIP-1.1 ve AIP-1.2 hakkında bir şeffaflık raporu da dahil olmak üzere üç yeni belge paylaşıldı. Şeffaflık raporu, halihazırda gerçekleşmiş olan ve oylama gerektirmeyecek olan DAO’yu kurmak için yapılan eylemleri detaylandırdı. Ancak, topluluk bu parametreleri ve rolleri gelecekteki AIP’ler aracılığıyla değiştirebilir. AIP-1.1, DAO’nun ayarlayabileceği dört yıl boyunca bir kilitleme programı da dahil olmak üzere projenin harcamaları üzerinde önemli kısıtlamalar öneriyor.

Yeni teklif ayrıca iyi tanımlanmış bütçe ilkeleri ve kategorileri ile zorunlu şeffaflık raporları öneriliyor. Bu arada, AIP-1.2, DAO’nun temel yönetim belgelerinde değişiklik yapılmasını önermekte ve yönetişimi daha erişilebilir hale getirmek için teklif eşiğini beş milyondan bir milyon token’a düşürmekte. Ayrıca Vakfın tüzüğünü AIP-1’e yapılan atıfları kaldıracak şekilde düzenlemekte. AIP-1.1 ve AIP-1.2 topluluk forumunda yayınlandı ve bir hafta sürecek oylamadan önce en az 72 saat boyunca geri bildirime açık olacak.

Resmi açıklamada ayrıca, “DAO’dan halihazırda alınmış olan eylemleri oylamasını istemek yerine, AIP-1.2, DAO’nun topluluk geri bildirimlerini dahil etmek için bu ilk parametrelerde değişiklik yapma yeteneğini kullanmayı öneriyor” denildi. Bu haber ışığında, ARB’nin fiyatı şu anda 1,20 dolardan el değiştiriyor. Son 24 saatte yüzde 4.8 düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu