Araştırma: Altcoin Dönemi Geliyor Fakat XRP ve EOS Partide Yok!

Coin Metrics tarafından yapılan tahlil, altcoin döneminin yakında gerçekleşebileceğini açıkladı lakin tüm yüksek kıymetli kripto para üniteleri yükseliş momentumunun tadını çıkarmayacak.

Sektördeki data sağlayıcısı Coin Metrics, ‘State of the Network’ isimli bülteninde altcoin’leri ve bu yıl şimdiye kadarki etkileyici performanslarını araştırdı. 2017 kripto para patlaması sırasında yükselen altcoin’lerin birçoklarının artık ‘öldüğünü ve gittiğini’ yerini yeni bir DeFi varlık cinsinin aldığını kabul etti. Bitcoin ve Ethereum’a akan yeni sermaye ile bu paranın bir kısmının altcoin’lere akmaya başlayabileceğini de kelamlarına ekledi.

Rapor, kurumsal yatırımın büyük ölçüde mevcut rallinin gerisinde olduğunu ve kurumların altcoin’lere karşı çok temkinli olduğunu kabul etti:

“Altcoin yatırımı büyük ölçüde bir perakende fenomeni olarak kabul edilir. Kuruşluk pay senetlerine benzeri biçimde, ekseriyetle büyük karlar arayan kişisel yatırımcılar tarafından yönlendirilir.”

XRP ve EOS Partide Olmayacak

Aralık 2020’nin başından bu yana getirilere bakıldığında, Bitcoin ve Ethereum‘un başka Katman 1 blok zincirlerinin birçoklarından daha âlâ performans gösterdiği ortada. Bununla birlikte, birkaç yüksek pahalı kripto para ünitesi de tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşarak uygun performans gösterdi.

Bu eğilimin iki kıymetli istisnası var; Ripple’ın XRP’si ve Block.one’nin EOS’u. Kripto para topluluğunun eski sevgilileri için göze çarpan kırmızı grafikler, XRP’nin 1 Aralık’tan bu yana %54.6 kaybettiğini ve EOS’un birebir periyotta %7.5 paha kaybettiğini gösteriyor.

Ripple’ın sıkıntıları nihayet SEC ile olan savaşı kaybettiğinde ve satış başladığında başladı. Kasım ayının sonundaki en yüksek düzeyi olan 0.70 dolardan bu yana XRP, bugün 0.29 doların altındaki fiyatlarına gerileyerek neredeyse %60 oranında düşüş yaşadı. Ripple yöneticilerinin zulalarını sattıklarına dair raporlar gelirken, Grayscale XRP Trust’ı kaldırdığını duyurdu.

Block.one’nin meseleleri o kadar da makus değil fakat var. Şirket CTO’su Dan Larimer bu ayın başlarında istifasını duyurdu ve proje için geliştirme yahut eser cephesinde çok az şey yapıldı. Geçtiğimiz yıl, EOS aylardır yatay seyreden bir grafikte %23 kaybetti. Şubat 2020’nin en yüksek düzeyi olan 5,40 dolardan bu yana %50 kıymet kaybetti ve Nisan 2018’de 22 doların üzerindeki tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden bu yana EOS %87 oranında kayıp yaşadı.

2021’de Şimdiye Kadarki En Yeterli Altcoin’ler

Altseason güneşinin tadını çıkaranlar ortasında Polkadot (DOT), Binance Coin (BNB), Chainlink (LINK) ve doğal ki Ethereum (ETH) var lakin artık hakikaten bir altcoin olarak isimlendirilmemesi gerekiyor.

Coin Metrics, Cardano, Decred ve Dogecoin’i 1 Aralık’tan bu yana üç rakamlı çıkar elde ederek Bitcoin’in kendisinden daha âlâ performans gösteren üç kripto para ünitesi olarak vurguladı.

Başa dön tuşu