“Anlaşmasız Brexit’in etkileri asimetrik olacak”

İngiltere Brexit Bakanı Stephen Barclay, Avrupa’da birçok insanın anlaşmasız Brexit’in Avrupa Birliği’nin (AB) de çıkarına olmadığını gördüğünü belirterek, “Anlaşmasız Brexit’in tesirleri Avrupa çapında asimetrik olacak.” dedi.

Londra’da Yabancı Basın Derneği’nin (FPA) merkezinde ülkedeki yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Barclay, “Avrupa’da birçok insan anlaşmasız Brexit’in İngiltere’nin çıkarına olmadığı üzere, AB’nin de çıkarına olmadığını görüyor.” diye konuştu.

“Anlaşmasız Brexit’in tesirleri Avrupa çapında asimetrik olacak.” sözünü kullanan Barclay, “Örneğin bizim tahlilimize nazaran anlaşmasız Brexit’in tesirleri İrlanda üzerinde İngiltere’dekinden daha büyük olacak.” değerlendirmesinde bulundu. 

AB idaresine seçilen yeni isimlerin Brexit sürecine mümkün tesiriyle ilgili değerlendirmesi sorulan Barclay, “Brüksel’deki yüksek misyonlar için yapılan seçimler dinamiği değiştirir fakat şunu hatırlamak değerli ki kilit roldeki birçok kişi vazifesini birkaç ay daha sürdürecek.” diye konuştu.

“Yapıcı ve samimi iş birliğini sürdürmeye gereksinim var fakat her siyasi yapıda olduğu üzere misyona gelen yeni şahıslar dinamiği değiştirir, yeni fırsatlar ortaya çıkar.” diyen Barclay, “AB’deki yeni önder takımla olumlu ve yapan bağlantı kurmak için sabırsızlanıyoruz. Zira Brexit nereye varırsa varsın, nihayetinde birebir kıymetleri paylaşıyoruz, bir Avrupa ülkesi olmayı sürdüreceğiz. Biz AB kurumlarından ayrılıyoruz.” yorumunu yaptı. 

İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den anlaşmasız ayrılmaması için neler yapılacağının sorulması üzerine de Barclay, Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı mutabakatın İngiliz parlamentosunda 3 defa reddedildiğini hatırlatarak, “Anlaşmasız ayrılıktan kaçınmak iki tarafın da çıkarına olduğuna nazaran bence muahedeyi parlamentodan nasıl geçirebileceğimizi düşünmeliyiz. Mutabakata bir sefer daha bakmamız lazım.” cevabını verdi.

Anlaşmasız Brexit için 300 farklı ekip

Bununla birlikte İngiltere’nin 2 yıldır anlaşmasız Brexit hazırlıklarını sürdürdüğünü belirten Barclay, bu kapsamda 300 farklı grubun vazife yaptığını ve iş dünyasının da kendisini ilgilendiren tedbirleri aldığını kaydetti. 

Brexit konusunda ikinci bir referanduma gidilip gidilmeyeceğiyle ilgili soru üzerine de Barclay, yeni referandumun ülkedeki meçhullüğü bir yıl daha uzatmak manasına geleceğine dikkati çekerek, bu türlü bir referandumun ülkedeki bölünmüşlüğü de derinleştireceğini söyledi. 

Kamuoyu araştırmalarının ülkede Brexit referandumunda ortaya çıkan yüzde 48’e yüzde 52’lik bölünmenin sürdüğünü ortaya koyduğuna işaret eden Barclay, yeni bir referandumun da bu dengeyi taraflardan biri lehine nihayi biçimde değiştirmeyeceğinin görüldüğünü kaydetti.

İngiltere’nin 2016’da yapılan referandumla aldığı AB’den ayrılma kararını 29 Mart’ta hayata geçirmesi öngörülüyordu fakat parlamentonun Brexit mutabakatını peş peşe yapılan oylamalarla reddetmesinin akabinde Brexit evvel 12 Nisan’a, sonra da 31 Ekim’e ertelenmişti.

Başa dön tuşu