Analistler: ABD doları zayıflatmak için müdahale edebilir

Wall Street’te giderek artan sayıda Döviz analisti, ABD Lideri Donald Trump’ın “güçsüz dolar” gayretinin sözcüklerden öteye gidebileceği riskinden bahsediyor.

ING’den Imperial Bank of Commerce’e kadar analistler geçen haftalardan beri, idarenin doları zayıflatmak için müdahele edebileceği ihtimali üzerine düşünüyor.

Trump’ın hem Fed hem de başka ülkelerin döviz uygulamalarına yönelik tenkitlerinin dozunu giderek artırması analist tasalarını tetikledi.

ABD Lideri geçen haftaki Twitter mesajında hem Avrupa hem de Çin’in kur manipülasyonu yaptığını söyleyerek ABD’ye ayak uydurma davetinde bulunmuştu.

ABD, döviz piyasalarına başka ülkelerle birlikte en son 2011 yılında Japonya sarsıntısı sonrasında yen yükseldiğinde müdahale etmişti.

ING’den Chris Turner ve Francesco Pesole’nin Pazartesi günkü notunda, “Fed’den kaynaklı hüsran Başkan’ı dizginleri ele almaya ve doları zayıflatmaya itmiş olabilir mi? ABD’nin kurda rekabetçi devalüasyondan geri duracağına dair taahhüdü geçen ayki G – 20’de onaylamış olmasına karşın 2020’ye hakikat ABD iktisadını desteklemek için zayıf doların cazibesi çok fazla olabilir.” dendi. Notta, Beyaz Saray’ın şimdiye kadar Fed’in genişleme gereksinimi üzerinden dolar üzerinde dolaylı baskı kurduğunu, lakin doların bu yıl düşmeye başlamaması durumunda Hazine’nin dolara yönelik daha direkt ataklar yapabileceği belirtildi.

Rabobank’tan döviz stratejisi ünite yöneticisi Jane Foley, 5 Temmuz’daki notunda “ABD Hükümeti’nin doları zayıflatmak için daha fazla önlem alması düşük bir ihtimal olsa da Trump idaresinin deneyebileceği ihtimali yok değil.” dedi.

Citigroup ekonomistleri Cesar Rojas ve Catherine Mann, 2 Temmuz’daki notunda gelişmiş piyasalardaki daha fazla mali genişlemeyle birlikte ticaret savaşının kur savaşlarına dönüşebileceği ihtarında bulundu.

Başa dön tuşu