AMB yetkilisi Holzmann’dan faiz mesajı

Aynı vakitte Avusturya Merkez Bankası Lideri olan Holzmann bugün Avusturya’da verdiği bir demeçte manşet enflasyonda tepenin görülmüş olabileceğini söyledi. Bu gelişmeyi yakından takip etmeleri gerektiğini belirten Holzmann “Enflasyon beklentilerinin denetimden çıktığı tarafında rastgele bir işaret yok. Lakin çekirdek enflasyon yükseldikçe manşet enflasyondaki yavaşlama bizi yolumuzdan döndürmeyecek” diye konuştu.

Dün de misal biçimde AMB İdare Konseyi Üyesi Isabel Schnabel enflasyondaki sonlu yavaşlamaya karşın borçlanma maliyetlerinin daha da artması gerektiğini söylemişti.

Bölgede ölçülü seyrede hava şartlarının doğalgaz fiyatlarını düşürmesi Avrupalı hanehalkına bi ölçü rahatlama sağladı. Goldman Sachs gelişmeyle Euro Bölgesi’nde bu yıl artık bir sakinlik beklemediğini açıkladı.

Holzmann ayrıyeten riskler ve yüksek belirsizlikler nedeniyle sonuncu faiz oranının neresi olacağını konuşmak için erken olduğunu belirtti.

Yine bugün konuşan İdare Kurulu Üyesi Francois Villeroy de Galhau faiz artışlarının gelecek birkaç ay daha süreceği ve sonuncu faiz oranına yazın ulaşılabileceği iletisini verdi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu