AMB yetkilileri ek teşviklere hazır olduklarını tekrarladı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) siyaset yapıcıları, Euro Bölgesi iktisadını desteklemek için ek teşviklere hazır olduklarını yinelediler, lakin bunun ne vakit ya da nasıl yapılacağı konusunda görüş birliğine varamadıklarını işaret ettiler.

AMB İcra Konseyi üyesi Benoit Coeure, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gevşek para siyasetine artık “her zamankinden daha fazla” gereksinim duyulduğunu ve faiz indirimleri ve nakdî gevşemenin her kisinin birden masada olduğunu kaydetti. Fransa Merkez Bankası Lideri Francois Villeroy de Galhau, AMB’nin harekete geçmek için “kararlılığa” sahip olduğunu söyledi, lakin iktisada ait karışık datalara dikkat çekti ve bu ay karara varmak için aceleye gerek olmadığını tabir etti.

Villeroy, CNBC’ye verdiği mülakatta, “Önümüzdeki aylarda birkaç İdare Kurulu toplantımız var” dedi ve “Eğer gereksinim duyuluyorsa ve gereksinim duyulduğu vakit, harekete geçme kararlılığımız ve kapasitemiz konusunda kuşku duyulmamalı. Tekrarlıyorum, gereksinim duyulursa ve gereksinim duyulduğu zaman” değerlendirmesinde bulundu.

Pazartesi günü açıklanan ekonomik bilgiler, Euro Bölgesi iktisadının zayıfladığı bir ortamda birtakım umut ışıkları olduğunu gösterdi. Almanya’da sanayi üretimi Mayıs ayında yavaşça yükseldi. Fakat öte yandan, Fransa Merkez Bankası ikinci çeyrek için büyüme kestirimini düşürdü ve imalat dalı üst seviye yöneticileri ortasında itimadı gösteren endeks altı yılın en düşük düzeyine indi.

Euro Bölgesi iktisadı, global ticaret tansiyonları ve bilhassa imalat bölümü üzerinde tesirli olan siyasi belirsizliklerden ötürü bir yılı aşkın müddettir yavaşlıyor. Başka bir AMB İdare Kurulu üyesi, Finlandiya Merkez Bankası Lideri Olli Rehn, geçen hafta yaptığı açıklamada, ekonomik gerilemenin artık “geçici bir düşüş” olarak düşünülmemesi gerektiğini ve AMB’nin dayanak için elinde bir dizi artaç olduğunu söyledi.

 

 

 

Başa dön tuşu