AMB politika yapıcıları “gevşeme” için hazır olma konusunda anlaştı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) siyaset yapıcıları, Haziran ayında, Euro Bölgesi iktisadına daha fazla teşvik sağlamak için hazır olma konusunda muahedeye vardı. Akabinde faiz indirimlerinin de gelebileceği bu adım bu ayki toplantıda atılabilir.

Ekonomiye ait bir dizi data Haziran toplantısından bu yana berbatlaştı ve bu durum teşviklerin düşünüldüğünden daha erken gelmesine neden olabilir. AMB lideri Mario Draghi de şayet görünüm iyileşmezse ek teşviklere gidilebileceğini söyleyerek lisanını sertleştirdi.

AMB İdare Kurulu’nun 5-6 Haziran’daki toplantısının tutanaklarına nazaran, “Artan ve muhtemelen gelecekte de devam edecek belirsizlik ortamında, İdare Kurulu’nun para siyaseti duruşunu daha da gevşetmek için hazır ve hazırlıklı olması gerektiği konusunda geniş tabanlı bir görüş birliği var” denildi.

Gevşemeye gideceğine ait işaretler verme konusunda AMB yalnız değil. Fed Lideri Jerome Powell Çarşamba günü Kongre’de yaptığı konuşmada, büyümeye yönelik risklerden bahsetti ve traderler bu ayın sonunda gerçekleştirilecek toplantıda en az çeyrek puanlık bir faiz indirimi bekliyor. Çin Merkez Bankası iktisada kredi musluklarını açmak için değişik bir araç kiti uyguluyor.

 

Başa dön tuşu