AMB/Lagarde: Faiz artışlarında rotamızı korumalıyız

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde para siyaseti yapıcıların, enflasyon tepe yapmış üzere görünse bile çabadan vazgeçmemeleri gerektiğini söyledi.

20 Ocak’ta Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’ndaki bir panelde konuşan Lagarde, “2022’de gözlemlediğimiz bu dayanıklılık sürecini de sürdürmeliyiz. Para siyasetleri konusunda benim parolam ‘rotanızı değiştirmeyin’dir” tabirlerini kullandı.

Lagarde ve birtakım AMB meslektaşlarının, gelecek ay beklenen yarım puanlık bir hareketin akabinde faiz artışlarının suratının yavaşlatılması gerektiği istikametindeki tekliflere karşı bir görüşe sahip oldukları biliniyor.

Manşet enflasyon tekrar tek haneli sayılara gerilerken, temel fiyat artışları Aralık ayında rekor düzeye ulaşmıştı. Öte yandan iktisat, artan faizlere karşın direncini kanıtlıyor.

AMB İdare Kurulu üyesi Klaas Knot Perşembe günü, faiz kararlarında birden fazla yarım puanlık artış olacağını söyledi. Fransız meslektaşı Francois Villeroy de Galhau da, faizlerin yaza kadar tepe yapması ve akabinde bir müddet bu düzeyde kalması gerektiğini söyledi.

Lagarde, hane halklarını ve işletmeleri güç krizinden korumak için yapılan çok ve odaksız hükümet harcamalarının, enflasyonu artırması halinde AMB’nin daha fazla harekete geçmesine yol açabileceği konusunda uyardı.

AMB Başkanı”Umarım 2023’te maliye siyaseti para siyasetine karşı döngüsel bir halde çalışmaz. Gerekenden fazlasını yapmaya zorlanmamıza gerek yok” dedi.

Başa dön tuşu