AMB/Lagarde: Enflasyon faiz artışında yavaşlamak için hâlâ çok yüksek

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, enflasyonun hâlâ çok yüksek olduğunu söyleyerek siyaset yapıcıların enflasyonu gaye düzeye döndürme eforlarından vazgeçmeyeceklerini taahhüt etti.

Lagarde, Davos’ta katıldığı panelde yaptığı konuşmada, “Nereden bakarsanız bakın, enflasyon çok yüksek. Enflasyonu vaktinde yüzde 2’ye geri getirebilmek hedefiyle gereğince uzun müddet kısıtlayıcı bölgeye geçene kadar bu rotada kalacağız” sözlerini kullandı.

Enflasyonun Aralık ayında yeni bir rekora ulaşması ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından sonra iktisadın beklenenden daha yeterli durumda olması nedeniyle, birçok yetkili, euro devrinin en sert enflasyon artışının ortadan kaldırılmasını sağlamak için faiz artışlarına devam etme konusunda istekli olmaya devam ediyor.

AMB İdare Kurulu üyeleri Francois Villeroy de Galhau ve Klaas Knot Davos’ta, Lagarde’nin geçen ay yakın devirde sarf ettiği yarım puanlık faiz artışına duyulan gereksinim konusundaki kelamlarının bugün de geçerliliğini koruduğunu yinelediler.

“Veriler önümüzdeki birkaç toplantıda yarım puanlık artışa işaret ediyor”

Lagarde 15 Aralık’ta yaptığı açıklamada, “İstikrarlı bir süratte devam edeceğiz. Bugün elimizdeki bilgilere nazaran önümüzdeki toplantı, bir sonraki ve ondan sonraki toplantıda muhtemelen 50 baz puanlık bir faiz artışına işaret ediyor. Bu yüzden bunun tek seferlik 50 baz puanlık bir artış olduğunu varsaymayın” sözlerini kullandı.

Knot da, Perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte, yatırımcıların yetkililerin kararlılığını hafife alıyor olabileceği konusunda ihtarda bulundu. “50 baz puanlık tek bir faiz artışından sonra durmayacak. Bu kadarı kesin” tabirlerini kullandı.

Euro Bölgesi iktisadını de kıymetlendiren Lagarde, “küçük bir daralmanın” artık resesyondan daha mümkün olduğunu söyleyerek, “Son haftalarda haberler çok daha olumlu hale geldi. Olağanüstü bir yıl değil lakin korktuğumuzdan çok daha iyi” sözlerini kullandı.

Aydınlık görünüme karşın, Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing ayrıyeten, AMB’nin siyasetinde çok fazla sıkılaştırma tehlikesi görmediğini ve enflasyonla gayret edilmesi gerektiğini söyledi.

Aynı panelde, “Ekonomide daha fazla optimistlik olduğuna dair tüm yorumları kabul etsem de, Avrupa’da sahip olduğumuz, yüksek enflasyon ve başka kimi yapısal ıslahatlar üzere temel meseleler ortadan kalkmadı. Öte yandan Çin’in açılmasının enflasyonumuza nasıl bir tesiri olduğunu da izlememiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu