“AMB faiz indirimi için Eylül’ü düşünüyor”

Bloomberg’ün Euro Bölgesi merkez bankalarının yetkililerine dayandırdığı haberine nazaran Avrupa Merkez Bankası (AMB) siyaset yapıcıları bu ayki toplantıda ek mali teşvik açıklamak için hazır değil.

Yönetim Şurası üyeleri görünümün berbatlaşması durumunda 25 Temmuz’da harekete geçme konusunda anlaşmış olmakla birlikte, kaynaklara nazaran, bankanın kararını desteklemek için güncellenmiş ekonomik varsayımların yayınlanacağı Eylül toplantısını düşünüyorlar. Bu ay ise irtibat lisanı bir ölçü değişerek teşviğin yakın olduğuna bağlantı sinyal verebilir.

AMB sözcüsü mevzu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Politika yapıcıların harekete geçmek için Eylül ayını beklemesi piyasa beklentileriyle büyük ölçüde uyuşuyor. Fakat piyasa likiditenin daha düşük olduğu yaz aylarında şokların tesirine daha açık olabilir.

ABD’nin ticaret konusundaki uyuşmazlığı Avrupa’ya taşımasıyla birlikte yine tırmanan ticaret gerginliği beklentileri ve Fed’in AMB’den bir hafta sonraki 31 Temmuz toplantısında 50 baz puan indirime giderek euronun dolar karşısında yükselmesi ihtimali bankanın adımları açısından değerli olacak.

Yatırımcılar AMB’den Eylül ayında 10 baz puanlık faiz indirimi fiyatlıyor. Commerzbank ve Morgan Stanley bu ay 10 bp, HSBC hem bu Eylül hem de Aralık’ta 10 bp, Goldman Sachs ise Eylül’de 20 bp indirim bekliyor.

Başa dön tuşu